Mos dërgoni më të rinj ukrainas të vriten, i thotë Musk Zelenskyt

“Historia nuk do t’i shikojë me dashamirësi” liderët që sakrifikojnë pa nevojë trupat e tyre, ka thënë CEO i Tesla

SpaceX, X (i njohur më parë si Twitter) dhe CEO i Tesla, Elon Musk merr pjesë në Samitin e Sigurisë së Inteligjencës Artificiale (AI) në Mbretërinë e Bashkuar në Bletchley Park, në Anglinë qendrore, më 1 nëntor 2023. © Leon Neal / POOL / AFP

Presidenti ukrainas, Vladimir Zelensky, duhet të shmangë dërgimin pa nevojë të të rinjve ukrainas për t’u therur në fushën e betejës me Rusinë, ka thënë CEO i Tesla, Elon Musk. Komentet e tij vijnë në mes të kundërofensive të lëkundur të Kievit, për të cilën Moska pretendon se tashmë ka lënë të vdekur dhjetëra mijëra ushtarë ukrainas.

Duke folur në një intervistë me podkasterin amerikan Lex Fridman të lëshuar të premten, miliarderi i teknologjisë u pyet nëse ai besonte se Zelensky duhet të negocionte paqen me presidentin rus Vladimir Putin.

Musk nuk dha një përgjigje të drejtpërdrejtë, por vuri në dukje se ai “thjesht do të rekomandonte që Zelensky të mos dërgojë lulen e rinisë ukrainase të vdesë në llogore”, pavarësisht nëse ai angazhohet me Putinin apo jo.

“Kushdo që shkon në ofensivë do të humbasë një numër të madh njerëzish dhe historia nuk do t’i shikojë me dashamirësi,” shtoi ai. CEO i Tesla-s ka vlerësuar në shumë raste armiqësitë midis Moskës dhe Kievit, duke vënë në dukje në shtator se kundërofensiva ukrainase që filloi në fillim të verës kishte sjellë “aq shumë vdekje për kaq pak fitim”.

Musk parashtroi më parë një plan paqeje që sugjeronte që Kievi duhet të njohë Krimenë si pjesë të Rusisë, ndërsa katër ish-territoret ukrainase që votuan me shumicë dërrmuese për t’u bashkuar me Rusinë në referendumet e vjeshtës së kaluar duhet të ribëjnë votat nën mbikëqyrjen e OKB-së. Ideja, megjithatë, shkaktoi një reagim të ashpër në Ukrainë. Andrey Melnik, ambasadori i atëhershëm i vendit në Gjermani, i tha Musk-ut që “të largohej”.

Moska ka thënë vazhdimisht se është e hapur për bisedime me Kievin, edhe pse vjeshtën e kaluar Zelensky nënshkroi një dekret që ndalon të gjitha negociatat me Rusinë për sa kohë që Putini mbetet në pushtet. Ai e ripohoi këtë qëndrim në fillim të këtij muaji, duke përjashtuar përsëri çdo lëshim ndaj Moskës.

Kundërofensiva e Ukrainës ka nisur që nga fillimi i qershorit, por nuk ka arritur të fitojë ndonjë terren të rëndësishëm. Ministri rus i Mbrojtjes Sergey Shoigu ka vlerësuar humbjet e Kievit në më shumë se 90,000 trupa, ndërsa ka vënë në dukje përkeqësimin e moralit në ushtrinë ukrainase.

Zyrtarët ukrainas, përfshirë Zelensky, kanë pranuar vështirësi serioze me fushatën, duke i fajësuar për vonesat në ndihmën perëndimore, mbrojtjen e frikshme ruse dhe epërsinë ajrore të Moskës. Në fillim të këtij muaji, komandanti i lartë ushtarak i Ukrainës, gjenerali Valery Zaluzhny, pranoi se trupat e Kievit nuk kishin gjasa të arrinin një “përparim të thellë dhe të bukur” nëse nuk fitonin një avantazh teknologjik ndaj Rusisë./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne