Jemeni synon një tjetër anije amerikane në një sulm të ri pro-palestinez

Forcat e Armatosura të Jemenit njoftojnë se do të kryejnë një sulm të ri raketor kundër një anijeje tjetër amerikane në mbështetje të palestinezëve në Rripin e Gazës, të cilët janë përballur me një luftë gjenocidale të mbështetur nga SHBA nga regjimi izraelit. Në një deklaratë të enjten, forcat raportuan se “shënjestruan anijen amerikane, Chem Ranger, në Gjirin e Adenit me raketa të përshtatshme detare, duke rezultuar në një goditje të drejtpërdrejtë”.

Gjatë muajit të kaluar, forcat dhe lëvizja e rezistencës popullore Ansarullah e Jemenit kanë organizuar shumë sulme të tilla kundër anijeve izraelite ose atyre të destinuara për në portet e territoreve të pushtuara palestineze. Operacionet janë përshkruar si një përgjigje ndaj luftës së 7 tetorit deri tani që regjimi izraelit ka zhvilluar kundër Gazës pas një operacioni të kryer nga lëvizjet e rezistencës në territorin palestinez.

Të paktën 24,620 palestinezë, rreth 70 për qind e të cilëve janë gra, fëmijë dhe adoleshentë, janë vrarë në sulmin brutal deri më tani. Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe kanë kryer gjithashtu disa sulme me raketa kundër objektivave jemenase në përgjigje të sulmeve jemenase.

Deklarata e Forcave të Armatosura të Jemenit pohoi se “një përgjigje ndaj agresionit SHBA-MB është e pashmangshme dhe çdo sulm i ri nuk do të mbetet pa përgjigje”. Ndërkohë, ajo deklaroi: “Ne vazhdojmë të zbatojmë masat tona mbrojtëse dhe sulmuese në kuadër të së drejtës legjitime për të mbrojtur Jemenin dhe duke mbështetur dhe mbështetur vëllezërit tanë të palëkundur në Gaza”./gazetaimpakt/presstv

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne