Izraeli duhet t’u bindet “rregullave të luftës” – BE

Sulmi “i tmerrshëm” i Hamasit ndaj shtetit hebre nuk justifikon “tmerrin” e imponuar ndaj civilëve në Gaza, tha Josep Borrell.

Izraeli duhet të marrë të gjitha masat e nevojshme për të shmangur viktimat civile ndërsa vazhdon sulmet e tij ajrore dhe tokësore në Gaza kundër grupit të armatosur palestinez Hamas, tha Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme, Josep Borrell.

Në një intervistë me të përditshmen spanjolle El Pais të hënën, Borrell – i cili pranoi se ishte “pak pro-palestinez” – përsëriti se ndërsa dënon sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, “një tmerr nuk justifikon një tmerr tjetër”, duke iu referuar të pamëshirshmit. bombardimi i enklavës.

Kryediplomati i BE-së tha se ai u kishte kujtuar zyrtarëve izraelitë se “lufta ka rregullat e saj” dhe “bombardimet duhet të marrin parasysh viktimat që ato po shkaktojnë”, duke u thënë atyre se situata humanitare në Gaza ka qenë e neveritshme. Pas sulmit të Hamasit, Izraeli njoftoi një “rrethim të plotë” të enklavës, me vetëm një pjesë të vogël të kamionëve me ndihma humanitare të lejuara të hyjnë nga Egjipti fqinj.

“A do të kërkojë falje BBC?” – Zëdhënësi i ushtrisë izraelite
Lexo më shumë ‘A do të kërkojë falje BBC?’ – Zëdhënësi i ushtrisë izraelite
Ndërkohë, Borrell shprehu pasiguri në lidhje me pretendimet izraelite se sulmet e fuqishme ndaj ndërtesave në Gaza kishin për qëllim të shkatërronin tunelet e fshehura nëntokësore të ndërtuara nga Hamasi. “Ata janë, nuk janë, unë personalisht nuk e di. Ata dyshojnë se janë”, tha ai për gazetën.

Zyrtarët e Hamasit kanë konfirmuar në shumë raste se ata kanë një rrjet të gjerë tunelesh në Gaza, që besohet se shtrihet deri në Egjipt, dhe kanë thënë se ai synon të përballet me “pushtimin” izraelit.

Borrell theksoi gjithashtu se konflikti midis Izraelit dhe Palestinës “nuk mund të zgjidhet me eksodin masiv të më shumë se dy milionë” njerëzve nga Gaza dhe se vetëm një zgjidhje politike ka shanse të ketë sukses. “Nëse Izraeli dëshiron të ndërtojë paqen, ai nuk mund të mbjellë më shumë urrejtje tani,” shtoi ai, duke vënë në dukje se rezultati i konfliktit varet kryesisht nga fakti nëse të dy palët janë në gjendje të negociojnë lirimin e më shumë se 240 pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Që nga fillimi i armiqësive më 7 tetor, BE-ja ka pranuar të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje dhe ka mbështetur thirrjet për një pauzë humanitare. Megjithatë, disa vende evropiane – si dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat janë mbështetësi kryesor i Izraelit – kanë hezituar t’i nxisin të dyja palët të bien dakord për një armëpushim, duke përmendur shqetësimet nëse një marrëveshje e tillë do të garantonte sigurinë e vendit në të ardhmen./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne