Bota

Ndërsa Ekonomia Botërore po digjet nga koronavirusi, Soros, Bezos, Buffett mbushin arkat e tyre në Tregun e Aksioneve

Javën e kaluar, Kombet e Bashkuara parashikoi që ekonomia botërore do të tkurret me të paktën 3.2 përqind në vitin 2020, me qindra miliona njerëz që përballen me humbje pune dhe prodhimi i kombeve do zvogëlohet deri në 8.5 trilion dollarë në dy vitet e ardhshme, duke fshirë fitimet e bëra gjatë katër viteve të fundit ende, për disa, ku ka një krizë, duhet të ndodhë një përfitim.

Ndërsa bota vazhdon të përballet me realitetet e mprehta sociale dhe ekonomike të një bote me koronavirus dhe vetëm SHBA përballet me një cështje tronditëse ku 39 milion njerëz kanë humbur që nga muaji Mars, një grup i përzgjedhur i disa miliarderëve ka arritur jo vetëm që të mbajnë kokën lart mbi ujë, por përfitoi nga kushtet e tregut për të shtuar miliarda në pasurinë e tyre.

Në mesin e këtyre pak fatlumëve është investitori i njohur Warren Buffett, kompania e të cilit është mbajtëse e konglomeratit Berkshire Hathaway shiti rreth 84 përqind të aksioneve të saj në Goldman Sachs tremujorin e kaluar, duke fituar 3 miliard dollarë, 12 vjet pasi investoi në bankë për të ndihmuar ta shpëtojë atë gjatë Krizë financiare e vitit 2008. Fitimet përfshinin 1.2 miliard dollarë dividentë, plus mbi 1.4 miliardë dollarë nga shitja e aksioneve.

George Soros, financieri i lindur në Hungari me një përfitim nga ndërhyrjet në punët e kombeve të huaja, duke shkuar në vitet 1980, bëri disa lëvizje të guximshme të tregut të tij gjatë dy muajve të fundit, duke blerë një aksion prej 5 milion dollarësh në Disney, dhe rritjen e investimeve të tij në pajisjet e ushtrimit dhe kompaninë mediatike Peloton me më shumë se dhjetëfish, në 79 milion dollarë, ndërsa vazhdon të ndërtojë aksione në besimin e investimeve të pasurive të patundshme AGNC me 22 përqind, me zotërimet totale tani me vlerë 21 milion dollarë. Gjatë së njëjtës periudhë, Soros shtoi 1.7 milion dollarë aksione në pronat e tij të kompanisë energjetike me qendër Alberta Cenovus Energy (me aksione totale tani me vlerë 7 milion dollarë +, dhe NiSource, Inc, një kompani mbajtëse gazi dhe energjie elektrike që operon në shtatë shtete të SH.B.A.-ve, me investime totale prej mbi 6.7 milion dollarë. Në përgjithësi, aksionet e blerjeve të aksioneve pritet të bëjnë neto Menaxhimin e fondit Soros ndërmjet 3 dhe 11.5 përqind të dividentëve në muajt në vazhdim, jo ​​një marrëveshje e keqe duke marrë parasysh që shumica e bankave qendrore të botës kanë kaluar në normat e obligacioneve nën-zero në muajt e fundit. Përveç operacioneve të lartpërmendura, fondi i mbrojtjes së Soros ka qenë gjithashtu i zënë me blerjen, shitjen, shtimin, hedhjen dhe kërkimin e dhjetëra kompanive të tjera në operacione me vlerë qindra miliona dollarë gjatë tremujorit të parë të vitit 2020.

Atëherë është Jeff Bezos, themeluesi dhe CEO i Amazon, tashmë njeriu më i pasur i gjallë, i cili thuhet se ka shtuar 25 miliardë dollarë të tjerë në pasurinë e tij që nga fillimi i vitit 2020 pasi bllokimet e koronavirusit kanë bërë që miliona amerikanë të drejtohen në Amazon për argëtim dhe mbështetje, dhe çmimi i aksioneve të kompanisë së tij të rritet në përputhje me rrethanat. Mes të ardhurave të mëdha prej 75.5 miliardë dollarë në Q1 2020 (nga 59.7 miliardë dollarë një vit më parë), mediat e biznesit kanë spekuluar se, nëse vazhdojnë trendet aktuale, Bezos mund të bëhet trilioneri i parë në botë diku në dekadën e ardhshme. Aq e madhe është rritja e fitimit nga Midos i Bezos, saqë edhe ish-bashkëshortja e tij MacKenzie Bezos, e cila u bë gruaja e tretë më e pasur në botë pasi u nda nga jeta në vitin 2019 me një marrëveshje prej 35 miliardë dollarësh, saqë edhe pasuria e saj raportohet se është rritur me 8.6 miliardë dollarë vetëm gjatë katër muajve të fundit.

Elon Musk, CEO i cuditshëm i Tesla dhe SpaceX dhe miliarderi i teknologjisë që ka intriguar përdoruesit e shpeshtë javët e fundit me publikimet në tweetër të paqartë duke hedhur dyshime për seriozitetin e pandemisë së koronavirusit, duke akuzuar qeveritë për kufizime fashiste dhe duke sugjeruar që çmimi i aksioneve të kompanisë së tij është “shumë i lartë”, megjithatë ka arritur të qëndrojë në të zezë, duke shtuar gjithashtu rreth 5 miliardë dollarë pasuri të reja, kryesisht përmes fitimeve të aksioneve, edhe pse ai premtoi të shiste të gjitha pasuritë e tij të patundshme dhe pothuajse të gjitha pasuritë e tij fizike për t’i kushtuar kohë qëllimet e tij më të larta duke përfshirë eksplorimin e Marsit.

Kush do të jetë Multibilioneri tjetër? Ndërsa kriza e koronavirusit vazhdon të shkatërrojë sistemet globale të kujdesit shëndetësor dhe ekonominë botërore, kompanitë bioteknike në të gjithë botën po nxitojnë të zhvillojnë një vaksinë të sigurt dhe efektive të koronavirusit. Të mërkurën, të dhënat e Kalorama, një firmë analitike e tregut me qendër në Nju Jork, vlerëson se ka mbi 75 kandidatë për vaksina në të gjithë botën, pesë prej tyre tashmë kalojnë në prova klinike. Eshtë e panevojshme të thuhet, kushdo që fiton “garën” për vaksinën do të ketë mundësinë më të mirë të përfshirjes në paratë e mëdha, pasi qeveritë do të fillojnë të blejnë miliarda doza për programet e imunizimit. Kalorama thotë se bazuar në përvojën e mëparshme me vaksinat e gripit, të cilat gjeneruan 5.2 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2018, COVID-19 mund të gjeneronte ndërmjet 8 miliardë dhe 10 miliardë dollarë në një kërkesë të vetme në vitin e parë të plotë të zbatimit. Ndër kandidatët kryesorë janë CanSino Biologics, një kompani kineze e vaksinave e angazhuar tashmë në prova njerëzore, ndërmarrja bioteknike amerikane Moderna, Inovio Pharmaceuticals (kompania e mbështetur nga fondacioni Bill dhe Melinda Gates), dhe Instituti Mjekësor Shenzhen Geno-Imunune, një tjetër entitet kinez i cili është duke punuar në dy përgatitje të veçanta vaksinash të lidhura me koronavirusin./Gazetaimpakt/ sputniknews/

OPINIONE