Ndĕrtesa mĕ e lartĕ nĕ Afrikĕ

 

Djamaa el Djazaïr, i njohur gjithashtu si Xhamia e Madhe e Algjerit, është aktualisht ndërtesa më e lartë në Afrikë. Minarja kryesore e saj qëndron në një lartësi prej 265 metrash (869 këmbë), duke e bërë atë minarjen më të lartë në Afrikë. Xhamia në vetvete është një pikë referimi e rëndësishme arkitekturore dhe mbahet si struktura më e lartë në kontinentin afrikan./Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne