Opinion Shqiperia

Ndigjo pak o mirditor

Agim Haruni

Nese doni ta shisni si nje dashuri per vendin tuaj, genjeni veten se pari dhe ne te gjithe, se dyti. Kjo nuk eshte dashuri. Eshte thjeshte urrejtje. Dhe jo urrejtje per nje komb per te cilin realisht nuk dini asgje. Jo, nuk eshte ajo. Eshte njelloj urrjejtje disi e perligjshme ndaj secilit qe nuk ju konsideron. Ju nuk ju kane konsideruar asnjehere. Ju kane lene ne ate humbetiren tuaj dhe ne mendjet e tyre, stergjyshet tuaj jane menduar se jane te paprekshem, te papushtueshem. Ju vertete ishit luftetare te zote, dikush ju konsideronte cuba, vjedhes, plackites e dhunues te pabese. Besoj se ndonje i lexuar nga ju i di keto konsiderata.

Sot, ne 2018 tashme, me habit sjellja juaj agresive ndaj tjetrit. Ju e keni me te degjuar per ate armikun tuaj imagjinar. Ju ne fakt nuk dini asnje gje. Ju pompoheni nga patriarket e kauzes tuaj po aq imagjinare, qe ne rrjetet sociale bejne “namin“ ndaj atij armiku. Thjeshte me p*rdhe qe shesin. Asgje me teper. Por nese ju do te lexonit, do mesonit se Mirdita juaj nuk ka perbere ndonjehere objektiv per asnje force ushtarake pushtuese. I vetmi qe hyri me dhune ne Mirdite ishte Enver Hoxha, edhe ai duke shfrytezuar pabesine klasike te vendasve. Ju keni mbushur rrjetin me triumfin tuaj ndaj nje shteti, qe ne realitet se ja idene se disa sternipa cubash diku ne nje humbetire te Shqiperise, kane shembur nje cope betoni me simbolet e flamurit te ketij shteti. Ju siguroj se ne rast se do e merrnin ne konsiderate kete veprim idiot, do te vinte vete Edi rama e do ta rivendoste. Por ju jeni trima te medhenj e nuk hahet shteti turk me ju.

Ju jeni aq idiota, sa nuk kuptoni se bota ka ndryshuar qe kur ne shekullin e bishtikut dhe cubllekut, luftohej nen flamujt e per flamujt e dynjase. Ne logjiken tuaj te autoktonitetit, edhe indianet e Amerikes duhet te djegin flamujt e Anglise, Frances apo Spanjes pushtuese deri 150 vite me pare. Por indianet jane qyteteruar dhe integruar ne bashkejetese e harmoni. Jo si ju. Dhe se fundmi, pasi te kene mbaruar keto festa, shume prej jush do te rikthehen ne zanatin qe njohin me mire, atje ne Itali, ne pastrimin e vilave. Kujdes çuna. Atje nuk eshte dige e turkut por pushke e italianit qe ia keni shterrur forcen e arsyes, edhe pse e keni vlla feje. Dhe mjaft me ate, Mirdita zemra e atdhetarise. Mirditen krejt ndryshe e njohim ne, pjesa tjeter e shqiptareve. E njohim ashtu siç ju, duhet t‘ju vije turp.