Opinion Shqiperia Uncategorized

Mirdita, republike me banjo me dy tulla ne fund te oborrit

Agim Haruni

Se kisha dit se nje shkrim me idene qe pata per nje ceshtje dhe per nje krahine te caktuar, do te kishte kaq shume reagime, fyerje, kercenime me liber shpije. Ju me dhate me kuptu se jeni vertete te rrezikshem e jo thjeshte cuba e hajduta vilash neper Itali.

Megjithate, une po vazhdoj me ju fol me argumenta.

Per hajdutllekun, ate e keni pas te trashegum neper brezni e madje e keni konsideru krenari. Ate mbajeni e mos te zgjatena ketu por te hyjme ne detaje ma teknike qe te mundohena me qetesu gjakun e me pa perpara ne rrugen tone per prosperitet dhe per integrim me Mirditen. Turku per shqiptarin asht po aq pushtues sa romaku. Njeni me shpate e tjetri me shpate. Njeri me hallate e tjetri me hallate. Une sternipi i turkut e ju sternipat e romakeve. Pra, dikush na ka (per)dhunu rregullisht. Nuk ka vend per tu krenu ketu.

Ju delni me teorine e burrnise e mencurise se Preng Bib Dodes, princit te gureve e shpellave te Mirdites. Ne fakt ai ishte vasal i sulltanit por ju bani demek se nuk merrni vesh nga keto gjana. Per te sqaru edhe dicka, bajraqet (flamuret) qe ju i konsideroni si simbol pavaresie, ne fakt ishin forme sundimi e portes se larte ndaj zonave malore te pushtuara. E keni hanger edhe ju njelloj si gjithe Shqiperia por lerini perrallat se nuk ju shkojne e baheni objekt barcaletash. Ju krenoheni si te papushtueshmit por historia asht krejt tjeter.

Pranojeni more burra se nuk asht marre me thane te drejten njehere ne jeten tuaj. Pranojeni se nuk asht marre me kene te beses njehere ne jeten tuaj. Ju, e keni inatin me muslimanet e jo me turkun. Mos bani si perparimtare se ne mase jeni djep injorance. Mend keni boll ne fakt, por i keni per poshtersi e jo per burrni.

Sic ju kishin keshillu edhe nje inxhinier dhe nje avokat mirditore qe kane kuptu budallallekun me te cilin jeni brumos, mos leni nam more nese ju ka mbet ndopak burrni. Ju nuk mundeni me i shpall lufte botes se baheni edhe ma qesharake se Ed Ndocaj e ai Leoni ne france qe ende han me garuzhde drunit dhe ban si perfaqesues i katolicizmes.

Simbol i katolikeve jane Malesia more mjerana po cfare ju. Ma te mencurit e te bukurit nder ju, jane Nard Ndoka e Ed Ndocaj. Bani more nje xhiro ne bjeshket e malesise e mesoni cka don me thane katolik e goja plot. Ju jeni katolike prej inatit se nuk ju ia ka ndje kujt per ju. Po ju te ishit aq anti turkut, nuk votonit Edi Ramen, vlla ne shpirt me Erdoganin. E po te ishit metamam burra nuk ju lenin aneks te Lezhes e ju nuk bate za asnjeri. Hajt tash, bani urimet e rastit se ju shkon vone. Mirdita republike me banjo me dy tulla ne fund te oborrit.

Nga ky shkrim perjashtohen ata, qe me vullnet, jane larguar nga ajo jete cubash dhe jane arsimuar ne Shkoder e Tirane, apo kane gjetur veten ne emigracion.

Me respekt per te paktet burra aty, Agim Haruni, ma shqiptar se ju.