Nën hetim për pastrim parash dhe përfshirje në tenderin e QSUT, mjeku Edvin Prifti shkon në SPAK, do t’i komunikohet akuza

Duke iu përgjigjur thirrjes së SPAK, mjekun Edvin Prifti ka shkuar në Prokurorinë e Posaçme për t’u marrë në pyetje. Ai ndodhet nën hetim prej 4 vitesh. Prifti do të pyetet si person nën hetim e me gjase do t’i komunikohet edhe përfundimi i hetimeve.

Gazetarja Klodiana Lala raporton se Priftit pritet t’i komunikohet akuza, ndërsa shoqërohet nga avokati i tij, Henrik Ligori.

Kardiokirurgu doli në përgjime në dosjen e ish-gjyqtares se Krujës Enkelejda Hoxha, teksa fliste me një nga punonjësit e gjykatës.

Gjatë kontrollit në zyrë dhe në banesë, mjekut ju gjetën dhe sekuestruan shuma të mëdha parash. SPAK po e heton nën dyshimet për pastrim parash, si dhe për përfshirje në tenderin e QSUT. Edvin Prifti i ka kundërshtuar akuzat dhe ka deklaruar se paratë i ka te gjitha te justifikuara./BW

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne