Numri i palestinezëve të vrarë nga të shtënat izraelite në Bregun Perëndimor rritet në 124

Dy palestinezë të tjerë u vranë nga të shtënat me armë të ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor, duke e çuar numrin e të vdekurve në territorin e pushtuar që nga fillimi i konfliktit aktual në Gaza në 124, tha Ministria palestineze e Shëndetësisë.

Në një deklaratë të ministrisë thuhet se një djalë 14-vjeçar iu nënshtrua plagëve të marra nga të shtënat izraelite në qytetin Nablus një ditë më parë.

Një palestinez i moshuar u vra gjithashtu nga zjarri i ushtrisë në Tubas në verilindje të Bregut Perëndimor, tha ministria.

Tensionet janë rritur në gjithë Bregun Perëndimor në vazhdën e fushatës masive të bombardimeve izraelite në Rripin e Gazës. Krah as 124 të vrarëve, 1.680 të tjerë janë arrestuar nga ushtria izraelite që nga 7 tetori, sipas shifrave palestineze.

Ushtria izraelite ka zgjeruar sulmet e saj ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës, i cili ka qenë nën sulme të pamëshirshme ajrore që nga një ofensivë ndërkufitare nga Hamasi më 7 tetor. Më shumë se 9.800 njerëz janë vrarë në konfliktin e Gazës, duke përfshirë 8.306 palestinezë dhe 1.538 izraelitë./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne