Numri i të vdekurve në Gaza mund të kalojë 186,000

Deri më 19 qershor 2024, Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza raportoi se 37,396 njerëz ishin vrarë në Gaza që nga tetori i kaluar, sipas revistes prestigjioze mjekësore The Lancet. Këto shifra, kontestohen nga autoritetet izraelite, mbështeten nga inteligjenca izraelite, OKB dhe OBSH, dhe mbështeten nga analiza të pavarura që krahasojnë ndryshimet në vdekjet e stafit të UNRWA me ato të raportuara nga Ministria.

Shkatërrimi i infrastrukturës në Gaza e ka bërë mbledhjen e të dhënave gjithnjë e më të vështirë, duke e detyruar Ministrinë e Shëndetësisë të mbështetet në informacionet e medias dhe përgjigjet e para. Që nga 10 maj 2024, 30 përqind e 35,091 vdekjeve ishin të paidentifikuara. Për shkak të këtyre sfidave, numri i raportuar i vdekjeve ka të ngjarë të jetë i nënvlerësuar, me një numër të konsiderueshëm trupash ende të varrosur në rrënoja dhe vdekjet indirekte pritet të shumëfishojnë numrin e përgjithshëm.

OKB vlerëson se 35 për qind e ndërtesave në Gaza janë shkatërruar, me më shumë se 10,000 trupa të bllokuar. Vdekjet indirekte nga shkaqe të tilla si sëmundjet dhe mungesa e burimeve parashikohet të rrisin numrin total të vdekjeve deri në 186,000, ose 7.9 për qind të popullsisë së Gazës.

Revista mjekësore bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe ndihma humanitare nevojitet urgjentisht për të parandaluar humbjet e mëtejshme të jetëve dhe për të dokumentuar shkallën e plotë të konfliktit për llogaridhënien historike dhe rimëkëmbjen e pasluftës./gazetaimpakt/trt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne