Parlamenti spanjoll kundërshton nismën për njohjen e Kosovës

Parlamenti i Spanjës ka hedhur poshtë nismën e disa partive politike nga rajoni katalanas për njohjen e Kosovës. Nisma u refuzua me një shumicë dërrmuese me 293 pro dhe 27 abstenime. Propozimi u soll në parlament sot nga partia separatiste katalanase Junts.

Të martën, deputeti nga radhët e Junts, Eduard Pujol, tha se Kosova është një “shtet i së drejtës” dhe se vendimi i saj për të shpallur pavarësinë u njoh nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë.

Shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 nuk është njohur nga pesë anëtarë të Bashkimit Europian (BE), respektivisht nga Spanja, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Qiproja Greke, por vendet e BE-së në fjalë i njohin dokumentet e udhëtimit të Kosovës./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne