Emisioni IMPAKT Opinion

Perfundimi i luftes palestinezo – izraelite dhe perleshja shqiptaro – amerikane ne Tirane.

 

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi bisedon me gazetarin Gjergji Thanasi mbi perfundimin e luftes ndermjet Izraelit dhe Hamasit, rezultatet e kesaj lufte, ikjen e Benjamin Netanjahut nga posti i kryeministrit te Izraelit; krizen shtet-formuese te projektit judaizues te Izraelit dhe problemet etnike dhe nderkombetare me te cilat Izraeli perballet pas REMI-se ne Gaza. Flitet per rendesine e fuqizimit te Hamasit ne Gaza per ceshtjen shqiptare dhe turke dhe arsyet e mbeshtetjes turke ndaj Hamasit.

Analizohet edhe perplasja ndermjet ambasades amerikane ne Tirane, Departamentit Amerikan te Shtetit me presidentin Ilir Meta, ish-presidentin Sali Berisha dhe ish-prokurorin e pergjithshem Adriatik Llalla dhe mbeshtetja amerikane per qeverine kleptokratike te regjimit te RIlindjes se Edi Rames.