Personalitetet e famshme në Festivalin e Kanës shfaqin solidaritet me Palestinën

Persona të famshëm në Festivalin e 77-të të Filmit në Kanë në Francë shprehën solidaritet me Palestinën të shtunën me përdorimin e flamurit palestinez dhe motiveve në veshjet e tyre. Personalitete me famë botërore që morën pjesë në festivalin e filmit nga 14 deri më 25 maj, në heshtje përcollën mbështetjen për Palestinën nëpërmjet veshjeve dhe aksesorëve teksa ecnin në tapetin e kuq.

Modelja e njohur amerikane me origjinë palestineze, Bella Hadid, tërhoqi vëmendjen me fustanin e saj të kuq të dizajnuar duke përdorur “kefijen”. Hadid, e cila ka shprehur mbështetje për Palestinën në shumë raste, mori lavdërime në mediat sociale për shfaqjen e solidaritetit të saj me Palestinën me veshjen e saj të frymëzuar nga kefije, shalli i famshëm që është bërë simbol i rezistencës palestineze.

Veshja e Blanchett pasqyron flamurin palestinez

Aktorja fituese e Oskarit, Cate Blanchett, e cila mori pjesë në festival, u bë temë në rrjetet sociale me veshjen e saj që pasqyron flamurin palestinez.

Blanchett, e cila kishte kërkuar më parë armëpushim në Rripin e Gazës, tërhoqi vëmendjen teksa kombinimi i pjesës së përparme të zezë dhe pjesës së pasme të hapur rozë dhe jeshile të fustanit të saj, u bashkua me tapetin e kuq, duke ngjallur mendime për flamurin palestinez.

Përdoruesit e mediave sociale lavdëruan Blanchettin si “të zgjuar” për solidaritetin e veçantë me veshjen e saj. Aktorja britanike Pascale Kann kishte veshur një veshje me shkrim arab që shkruante “Palestine”. Tërheqja vëmendjen motivet e shalqirit në tapetin e kuq

Aktorja indiane Kani Kusruti mori pjesë në premierën e filmit të saj në festival me një çantë në formën e një fete shalqiri. Aktorja franceze me origjinë algjeriane, Leila Bekhti, mbante një karficë me motive shalqiri, simbol i solidaritetit me Palestinën.

Karfica në jakën e fustanit të saj të zi teksa ecte në tapetin e kuq 60 metra përpara shfaqjes së filmit të saj u admirua në mediat sociale. Aktorja italiane Jasmine Trinca ka treguar mbështetjen e saj duke mbajtur një karficë me modelin e flamurit palestinez.

Aktori australian Guy Pearce mbante një byzylyk të përbërë nga ngjyrat e flamurit palestinez. Regjisorja marokene Asmae El Moudir pozoi për gazetarët, duke treguar flamurin palestinez të qepur në dorezën e saj./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne