‘Pjesë e CIA’s’, grante të mëdha parash dhe laboratorë biologjikë: Shpjegohet thellësia e ndërhyrjes së SHBA në Armeni

Brenda disa ditësh pas armëpushimit në Nagorno-Karabakh, administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) Samantha Poëer zbriti në Jerevan me premtime për “mbështetje për sovranitetin e Armenisë”. RT zbuloi se si USAID po përpiqet të riformësojë vendin me ndihmën e kryeministrit të tij properëndimor.

Si arritëm këtu?

Përballë një sulmi ushtarak nga forcat e Azerbajxhanit, udhëheqja etnike armene në provincën e diskutueshme të Nagorno-Karabakh ra dakord javën e kaluar të dorëzonte armët dhe të lejonte që territori të përfshihej në Azerbajxhan.

Megjithëse kryeministri armen Nikol Pashinyan akuzoi paqeruajtësit rusë për dështimin në parandalimin e sulmit të Azerbajxhanit, ai e kishte njohur tashmë territorin si Azerbajxhan dhe u përpoq të distancohej nga aleatët e tij tradicionalë në Moskë dhe të kënaqej me SHBA-në duke zhvilluar stërvitje ushtarake me forcat amerikane dhe dërgimin e parave si ndihmë në Ukrainë.

Çfarë po bën USAID?

Poëer dhe Ndihmës Sekretarja për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë në Departamentin e Shtetit të SHBA, Yuri Kim vizituan të hënën Jerevanin. Sipas një njoftimi për shtyp nga Departamenti i Shtetit, vizita kishte për qëllim “për të afirmuar mbështetjen e SHBA për sovranitetin, pavarësinë, integritetin territorial dhe demokracinë e Armenisë dhe për të ndihmuar në adresimin e nevojave humanitare që vijnë pas dhunës së fundit në Nagorno-Karabakh”.

Vitin e kaluar, USAID shpenzoi 33.7 milionë dollarë në Armeni, sipas faqes së internetit të agjencisë. Pothuajse gjysma e kësaj shume u drejtua për projektet e qeverisë dhe shoqërisë civile. Agjencia deklaroi se synon të përshpejtojë “tranzicionin strategjik të vendit drejt një shoqërie më gjithëpërfshirëse, demokratike dhe ekonomikisht më elastike”.

USAID është shpërndarësi kryesor i Uashingtonit i ndihmës civile për të huajt. Me një buxhet vjetor që i afrohet 30 miliardë dollarëve, agjencia është aktive në mbi 100 vende. Ndërsa disa nga misionet e saj përfshijnë sigurimin e drejtpërdrejtë të ushqimit ose ilaçeve për vendet në zhvillim, ajo është akuzuar për financimin e kërkimeve të rrezikshme biologjike, dhe sipas fjalëve të kandidatit presidencial Robert F. Kennedy Jr, është një “pjesë e CIA-s”.

USAID-i aktualisht po kërkon kontraktorë për projektet e turizmit, reagimit ndaj katastrofave dhe PR në Armeni. Megjithatë, agjenci të tjera qeveritare amerikane kanë shpenzuar tashmë miliona dollarë për të rindërtuar shoqërinë civile dhe qeverinë armene në imazhin e SHBA.

Ndikimi amerikan

Sipas faqes së internetit kontraktuese të qeverisë amerikane, Departamenti i Shtetit aktualisht planifikon të punësojë një konsulent ligjor për të rishkruar ligjet armene të punës, të shpenzojë 1.5 milionë dollarë për nismat kundër korrupsionit dhe të blejë një simulator trajnimi për armë zjarri për policinë armene, të cilin Pashinyan është zotuar ta përdorë në një “përgjigje e ashpër” kundër protestuesve.

Departamenti i Shtetit ka paguar tashmë një institut kërkimor të financuar nga USAID, BE dhe Britania e Madhe pothuajse 30,000 dollarë për të “zhbërë manipulimet dhe fushatat e shpifjeve në Armeni”, përveç financimit të trajnimeve anti-“propagandë” për gazetarët armenë. 70,000 dollarë të tjera janë shpenzuar për promovimin e mediave shtetërore amerikane në televizionin armen, ndërsa 25,000 dollarë janë ndarë për programet “mbështetje LGBT”.

Për më tepër, Pentagoni aktualisht po kërkon të ndërtojë një strukturë “reduktimi të kërcënimeve biologjike” në Armeni. Ndërsa përshkrimi i këtij objekti të dhënë nga Pentagoni është i paqartë, Rusia ka akuzuar SHBA-në për përdorimin e laboratorëve të ngjashëm në Ukrainë për kërkimin dhe prodhimin e armëve biologjike.

Përgjigja e Rusisë

Armenia është një ish-republikë sovjetike dhe anëtare e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), një bllok i mbrojtjes i udhëhequr nga Rusia afërsisht analog me NATO-n. Ministria e Jashtme ruse paralajmëroi të hënën se Pashinyan “po bën një gabim të madh” duke iu kthyer Perëndimit, duke argumentuar se ndërsa Rusia dhe Armenia kanë “interesa kryesisht të përbashkëta në fushat e sigurisë dhe zhvillimit”, SHBA-të po interesohen për Armeninë vetëm t’i “shkaktojë dëme strategjike Rusisë” dhe të “destabilizojë rajonin euroaziatik”./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne