Politologu i njohur francez, mbështetës i Gazës, arrestohet për “mbështetje të terrorizmit”

Politologu i njohur francez, Francois Burgat, i cili mbështet kauzën e Gazës së rrethuar, është ndaluar nga autoritetet për “mbështetje të terrorizmit”, tha avokati i tij. Burgat u arrestua nga policia në qytetin jugor të Aix-en-Provence për “mbështetje të supozuar ndaj terrorizmit”, tha avokati Rafik Chekkat në X.

Organizata Hebraike Evropiane paraqiti një ankesë për ekspertin e botës arabe dhe islamofobisë për ripostimin e një postimi në X këtë 2 janar, tha Chekkat. “Burgat po jep përgjigje të sinqerta dhe i referohet statusit të tij si studiues dhe librave që ka shkruar. Ai tha se është dëgjuar edhe në Asamblenë Kombëtare, Senat, Gjykatën Penale etj. I janë bërë pyetje për konfliktin dhe ka pasur mundësi të shprehet”, shpjegoi avokati.

Burgat ka shprehur hapur mbështetjen e tij për Gazën në deklarata të ndryshme dhe tha në një postim në X në fillim të këtij viti se ai ka “pafundësisht më shumë respekt dhe vlerësim për liderët e Hamasit sesa udhëheqësit e shtetit të Izraelit”. Ai ka kritikuar gjithashtu qëndrimin e Francës ndaj Hamasit, duke e quajtur atë një kapitullim përballë politikës së SHBA-së dhe Izraelit./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne