EtiketeFrancë

Bota

Shitja e makinave në BE shënoi rritje

Shitja totale në tregut e makinave në Bashkimin Evropian (BE) gjatë muajit tetor të këtij viti është rritur me 8,7 për qind në raport me periudhën e vitit të...

Bota

Sulm ndaj një xhamie në Francë

Në qytetin Colmar të Francës një agresor vuri në shënjestër xhaminë me makinën e tij. Sipas deklaratës së bërë nga Prefektura e Haut-Rhin, një person e ngau...

Bota

Gjatë samitit G7 arrestohen 68 persona

Në kuadër të samitit G7 i cili zhvillohet në qytetin Biarritz në jugperëndim të Francës janë arrestuar 68 persona. Në një deklaratë nga prefektura Pyrenees...

Bota

Telashet ku e ka futur veten Sarkozi

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozi humbi shansin e fundit për të shmangur gjykimin ndaj akuzave për korrupsion dhe ndikim në mashtrim. Njoftimin e...

Sport

Turqi – Francë 2-0

Në ndeshjen e tretë të Grupit H për kualifikimet në EURO 2020 ekipi kombëtar turk mundi kampionen e fundit botëror, Francën, me rezultat 2-0. Pjesën e parë të...

Bota Opinion

Franca: Laicizmi jakobin

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Në shkollat e pakicave në Turqi ose në vendet ku ndodheni, mendoni sikur të ndalohen ekskursionet e shkollës së bashku me fëmijët për...

Bota Opinion

Vallë rënia e Evropës?

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Në Francë dhe në disa vende evropiane kanë shpërthyer prej disa javësh protesta intensive të “Jelekëve të Verdhë”, të shoqëruara me...

Bota

Shpellarët e Europës

46 mijë njerëz morën pjesë sot në protestat kundër rritjes së çmimit të karburanteve në Francë.  Kjo është dita e dytë dhe siç raporton “France 24” dje...

Bota

Çavuşoğlu nesër vizitë në Francë

 Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu nesër do të realizojë një vizitë zyrtare në Francë. Në një deklaratë me shkrim nga MPJ e Turqisë...

Bota

Francë, evakuohet kampi i refugjatëve

Policia franceze ka evakuuar rreth 600 persona që jetonin në një kamp refugjatësh në qytetin Nantes në veriperëndim të vendit. Sipas lajmit në mediat franceze...

OPINIONE