Bota

Prift xheloz vret një person në sallonin e bukurisë së gruas në Izmir

Një person i dyshuar për vrasje në Izmir të Turqisë perëndimore, që është i akuzuar për vrasjen e një njeriu për arsye “xhelozie”, është zbuluar se është një prift protestant që u konvertua në krishterim përsëri në 2006.

Hasan Y. dyshohet se vrau Mehmet Ozkan, një klient në një sallon bukurie që i përkiste gruas së të dyshuarit. Incidenti ndodhi të martën në lagjen Erzene në rrethin Bornova të Izmirit.

Raportimet e mediave lokale thonë se Hasan Y. vrau viktimën 42-vjeçare nga xhelozia për gruan e tij.

Hasan Y. u largua nga vendi i ngjarjes pasi qëlloi Ozkan me një armë gjahu. Viktima vdiq në vendin e ngjarjes.

Gruaja e tij, me inicialet S.Y., mohoi pretendimet se ajo kishte një lidhje me Ozkan.

I dyshuari, Hasan Y. ka lindur në një familje muslimane, por i konvertuar në krishterim në 2006.

Ai u larguan nga puna e tij dhe u bë një ndihmës para se të bëhej prift në Kishën Izmir Yeni Dogus.

Policia po heton për vrasjen dhe po kërkon për të dyshuarin./gazetaimpakt/dailysabah