Pse pirja e ujit të ftohtë është e dëmshme?

Pirja e ujit të ftohtë, sidomos gjatë stinës së verës për shumë njerëz konsiderohet e nevojshme, transmeton Klan Kosova.

Por a e keni menduar ndonjëherë se uji i ftohtë mund t’i bëjë dëm organizmit?

Sipas ekspertëve të ushqimit, pirja e ujit të ftohtë ndikon në traktin tuaj të tretjes dhe në shumë gjëra tjera negative.

Mësoni më poshtë se cilat janë problemet shëndetësore që shkakton prija e ujit të ftohtë:

Kur pini pije të ftohta, enët e gjakut tkurren, tretja juaj bëhet e kufizuar dhe hidratimi është penguar.

Në vend që të punoni për të tretur ushqimin dhe për të thithur lëndë ushqyese për të krijuar energji, trupi juaj shpenzon energji për të rregulluar temperaturën tuaj. Kjo mund të çojë në humbje të ujit.

Pirja e ujit të ftohtë pas një vakti krijon “mukus” të tepërt në trupin tuaj, gjë që mund të çojë në uljen e funksionit të sistemit imunitar.

Nëse hani ushqim duke pirë pije të ftohta, temperatura e ujit ngurtëson yndyrnat nga ushqimet që sapo keni ngrënë dhe trupi nga ana e tij e ka të vështirë të tretë yndyrërat e padëshiruara nga trupi juaj.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne