Opinion

Pse une kam mendim te ndryshem ndaj Rusise?

Shaban Burri

Është një lutje shumë e famshme.
“O Zot! Ne dëshirojmë prej Teje një shtet të ndershëm, në të cilën Ti e nderon Islamin dhe ithtarët e tij, hipokrizinë dhe pasuesit e tij i poshtëron, na bëj prej ftuesve në bindje ndaj Teje dhe prijësve të rrugës Tënde dhe të na japesh nderin të kësaj bote dhe të ahiretit”.
Ajo që bie në sy në këtë pasazh është se e vërteta nuk është në kontrast me gënjeshtrën, por me hipokrizinë.
Përderisa gënjeshtra shfaqet hapur, vendimi bëhet më i lehtë dhe turbullohet vetëm nga dëshirat dhe mëkatet e veta. Njerëzit e arsyeshëm dhe të sinqertë nuk do t’i nënshtrohen kurrë vullnetarisht gënjeshtrës së hapur. Prandaj, gënjeshtra duhet të shfaqet në maskën e së vërtetës në mënyrë që shumë njerëz të mashtrohen. Kjo është ajo që quhet hipokrizi.
Përkrahja e hapur e një partie lufte me armët më moderne do të thotë të hysh në luftë!
Lufta duhet të përfundojë me luftë, gjakderdhja me gjakderdhje. Sigurisht, evropa përendimore beson se janë në anën e së drejtës. Por a ka pasur ndonjëherë një luftënxitës që nuk e ka konsideruar veten në anën e drejtesis? Ka edhe zëra të spikatur si Olsi Jasexhiu, por fatkeqësisht pak të dëgjuara, që paralajmërojnë për këtë.
Më pak se gjashtë muaj më parë, kreu aktual i shtetit ukrainas Zelenskyj u përfshi në përvetësimin e rreth katër miliardë dollarëve në fonde shtetërore, siç zbuluan Panama Papers [1]. Katër miliardë tingëllon shumë më vete. Por duke pasur parasysh faktin se është më shumë se një e dhjeta e buxhetit të shtetit të Ukrainës, tingëllon edhe më dramatike. Kjo do të ishte sikur kancelarja Merkel të ishte e përfshirë në transferimin e 150 miliardë eurove nga bankat gjermane në llogaritë e dyshimta të disa multimiliarderëve. Dhe Perëndimi tani dëshiron ta mbrojë një njeri të tillë me forcën e armëve. Por ky është vetëm një aspekt që zbulon hipokrizinë.
Gjithashtu edhe negociatat janë ende në vazhdim në Vjenë a sanksionet kundër Republikës Islamike të Iranit a do të hiqen a jo duke riaktivizuar traktatin e kontrollit bërthamor që bota perëndimore ka revokuar. Për vite me radhë, Irani i është nënshtruar të gjitha kushteve i cili në fakt e ndaloi vetë Iranin të kryente kërkime të pavarura për përdorimin e energjisë bërthamore për qëllime energjetike ose në fushën mjekësore.etj.
Kjo do të shkonte përtej qëllimit të këtij artikulit për të renditur qoftë edhe një pjesë të të gjitha hipokrizive të kapitalizmit grabitqar, botës perëndimore dhe realizimit materialist të njeriut dhe hyjnizimit të njëkohshëm të gjërave, as bibliotekat e mëdha nuk do të mjaftonin për këtë
Kur atletët iranianë refuzuan të konkurronin kundër atletëve izraelitë për shkak të pushtimit të pandërprerë të regjimit të aparteidit dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut, ata u ndëshkuan të gjithë për këtë, ndonjëherë me pezullime nga e gjithë federata. Tani shumë evropianë po bojkotojnë ngjarjet sportive ruse dhe po marrin lëvdata për të! Çfarë politike hipokrite?

Një bloger finlandez publikoi këtë artikull:
….“PSE GJYSMA E BOTËS përgjithmonë eshte borxhlije ndaj Rusis”?
Po pyetni për rezultatet e “agresionit” rus?

Ato janë si më poshtë: gjysma e Evropës dhe një pjesë e Azisë morën shtetësinë nga duart e këtij shteti. Le të kujtohemi se kush ishin ata:
-Finlanda në 1802 dhe 1918 .. (deri në 1802 nuk kishte kurrë shtetin e saj).
– Letonia në 1918 (deri në 1918 nuk kishte kurrë shtetin e saj).
– Estonia në vitin 1918 (deri në vitin 1918 nuk kishte kurrë shtetin e saj).
– Lituania rinovoi shtetësinë e saj në 1918, edhe falë Rusisë.
– Polonia e rindërtoi vendin dy herë me ndihmën e Rusisë, në 1918 dhe 1944. Ndarja e Polonisë midis Bashkimit Sovjetik dhe Gjermanisë është vetëm një periudhë e shkurtë!
– Rumania u krijua si rezultat i luftërave ruso-turke dhe u bë sovrane me vullnetin e Rusisë 1877-1878.
– Moldavia si shtet ka lindur brenda Bashkimit Sovjetik.
– Bullgaria u çlirua nga Perandorija Osmane dhe rifitoi pavarësinë e saj si rezultat i fitores së armates ruse në luftën ruso-turke të viteve 1877-1878, që ishte synimi i saj.
Në shenjë mirënjohjeje, shteti i Bullgarisë mori pjesë në dy luftëra botërore në kuadër të koalicioneve antiruse. Bullgaria tani është anëtare e NATO-s dhe bazat amerikane janë të vendosura në territorin e saj. Pas vitit 1945, në territorin e saj nuk kishte ushtarë rusë…
– Serbia si shtet sovran u krijua si rezultat i kësaj lufte.
– Azerbajxhani u formua si shtet për herë të parë vetëm si pjesë e Bashkimi Sovjetik.
– Armenia u ruajt fizikisht dhe u ringjall si shtet vetëm brenda Bashkimi Sovjetik.
– Gjeorgjia u ruajt fizikisht dhe u ringjall si shtet falë Perandorisë Ruse.
– Turkmenistani nuk kishte kurrë shtet dhe e formoi atë vetëm si pjesë e Bashkimit Sovjetik.
– Kirgistani nuk ka pasur kurrë shtet dhe e ka formuar atë vetëm si pjesë e Bashkimi Sovjetik.
– Kazakistani nuk kishte kurrë shtet dhe e formoi atë vetëm si pjesë e Bashkimit Sovjetik.
– Mongolia nuk kishte kurrë shtet dhe e formoi atë vetëm me ndihmën e Bashkimit Sovjetik.
– Bjellorusia dhe Ukraina gjithashtu fituan shtetësinë për herë të parë si pasojë e Revolucionit të Madh të Tetorit në republikat e Bashkimit Sovjetik. Dhe vetëm në vitin 1991 (edhe nga Rusia) ata fituan pavarësinë e plotë.
Vlen gjithashtu të merret në konsideratë roli i Rusisë dhe Bashkimit Sovjetik në shfaqjen dhe formimin e shteteve si Kina, Vietnami, Koreja e Veriut, India, Greqia (Rusia e mori atë nga turqit në 1821), Algjeria, Kuba, Izraeli, Angola. , Mozambik etj. …
Një “agresion” i tillë i çuditshëm është shfaqur historikisht në Rusi! Me kontributin e konsiderueshëm të këtij vendi, edhe Zvicra fitoi pavarësinë nga Franca. Më saktësisht, ajo u bë falë Suvorovit (217 vjet më parë) dhe që atëherë Zvicra nuk ka luftuar kurrë (!);

Aty ishin edhe:
– Çlirimi i Austrisë nga Rajhu i Tretë më 1945;
– Çlirimi i Çekosllovakisë nga Rajhu i Tretë më 1945;
– Pozicioni i Katerinës II në 1780 me krijimin e Lidhjes së Neutralitetit të Armatosur dhe mbështetjen reale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës së Veriut në luftën për pavarësinë e tyre nga Britania.
– dy herë në 2 shekujt e fundit, pavarërsia që Rusia u dha shumicës së vendeve evropiane pasi shkatërroi Hitlerin dhe Napoleonin;
– Qëndrimi i Stalinit në negociatat me Shtetet e Bashkuara dhe Anglinë, i cili i dha mundësinë Gjermanisë të ruante shtetësinë e saj pas disfatës në 1945;
– Qëndrimi i Gorbaçovit, i cili mundësoi ribashkimin e dy Gjermanive në vitin 1990 pa probleme të panevojshme;
– Ndihma sovjetike për Egjiptin, pas së cilës ajo duroi dhe forcoi pavarësinë e saj në luftën me Izraelin, Britaninë dhe Francën në vitet 1956-57.
– Ndërhyrja i Bashkimit Sovjetik në 1967, e cila ndaloi luftën midis Izraelit dhe Egjiptit (në fakt i shpëtoi arabët nga disfata në dy luftëra në 1967-74).
– Roli vendimtar i Bashkimit Sovjetik, i cili siguroi pavarësinë e Angolës në 1975.
Dhe së fundi, gjëja kryesore. Ishte Bashkimi Sovjetik, pas fitores në Luftën e Dytë Botërore, që luajti një rol kyç në sigurimin e pavarësisë së shumicës së kolonive të Evropës Perëndimore në procesin e dekolonizimit global të iniciuar nga Bashkimi Sovjetik.

E gjithë historia e Rusisë sugjeron se nën çdo qeveri dhe sistem, ajo ishte e qëndrueshme në ruajtjen e parimeve të pavarësisë dhe vetëvendosjes së kombeve dhe popujve. Ajo është ajo që ndihmoi në të gjitha mënyrat e mundshme për të krijuar një botë multipolare në çdo moshë dhe në çdo kohë. Fatkeqësisht, ajo shpesh sakrifikonte interesat e saj në të njëjtën kohë dhe nëse politika e Rusisë do të ishte, të paktën pjesërisht, e ngjashme me politikën britanike, gjysma e botës tani do të ishte pjesë e Perandorisë Ruse
– Commonwealti, dhe populli rus do të lahej në të. luks si Sheikët e Arabisë Saudite.në kurriz të atyre shteteve dhe kryeqyteteve të tyre të çliruara nga kolonialistët e tjerë.
Ndaj BOTA I KA BORXHAR RUSISË PËR THEMELET E JETËS. Dhe kjo është arsyeja pse jeni të gjithë kaq borxhli ndaj këtij vendi të madh. Kujtimi dhe mirënjohja më e bukur për Rusinë dhe Bashkimit Sovjetik! Të gjithë duhet ta dinë dhe ta mbajnë mend këtë !!!……

Tani Rusia pushton Ukrainën dhe pas disa ditësh goditet me sanksionet më të ashpra që mund të vendosë Perëndimi. Izraeli e ka pushtuar Palestinën për 80 vjet dhe mbështetet nga vlerat perëndimore. Këtu përjashtohen bombardimet më brutale të Irakut, Afganistanit, Sirisë dhe Libisë nga vlerat e Perëndimit. Ai gjithashtu injoron faktin se gjatë pushtimit rus të Ukrainës, më shumë jemenas të pafajshëm se ukrainas po vdesin çdo ditë në Jemen si rezultat i granatimeve me armë të vlerave perëndimore nga despotët e tij sauditë.
Rusia deklaron se nuk dëshiron të prekë integritetin territorial të Ukrainës dhe do të tërheqë trupat e saj sapo të jenë arritur qëllimet që i ka vënë vetes. Izraeli kurrë nuk kishte ndërmend të kthente ndonjë territor dhe as nuk njeh asnjë Palestinë.

Ukrainasit që armatosen me kokteje molotov shihen si heronj vetëflijues. Palestinezët që gjuajnë me gurë mbi pushtuesit konsiderohen terroristë.
Ukraina merr armët më moderne kundër pushtuesit nga Perëndimi i vlerave, palestinezët janë të përjashtuar nga çdo armëmbajtje. Në vend të kësaj, okupatori merr armët më moderne të vlerave perëndimore.
Rusia do një Ukrainë të çmilitarizuar. Izraeli nuk e do Palestinën fare.
Rusia ndërhyn në një vend që ka praktikuar racizëm kundër rusëve. Izraeli praktikon vetë aparteidin dhe mbështetet për ta bërë këtë.
Rusia nuk ka plane për të ndërtuar ndonjë vendbanim në Ukrainë. Izraeli ndërton çdo ditë!
Asnjë politikan i lartë rus nuk mburret se ka vrarë askënd personalisht. Presidenti aktual izraelit mburret se ka vrarë personalisht arabët.
Lista me siguri mund të vazhdojë dhe nuk është rastësi që lidershipi aktual ukrainas ka propozuar negociata për armëpushim në Izrael.
Përendimi i vlerave akuzon rusët për shpërfillje të ligjit ndërkombëtar, por në të njëjtën kohë fut në lojë sanksione që kanë pasoja ndërkombëtare dhe për rrjedhojë përbëjnë edhe shkelje të ligjit ndërkombëtar, pasi nuk kanë legjitimitet nga OKB-ja.
Hipokrizia duhet zbuluar, e vërteta duhet të jetë e dukshme për të gjithë në mënyrë që ata të vendosin. Bota myslimane po tronditet nga të çara gjithnjë e më shumë. Nëse Korona dhe vaksinimi i detyrueshëm tashmë i kishin ndarë muslimanët, tani papritmas shumica e muslimanëve janë në anën e SHBA-së kundër Putinit. Pse të paktën nuk qëndrojnë jashtë saj? A është sistemi kapitalist-imperialist i SHBA-së aq i dhënë pas drejtësisë sa që një musliman të mund ta mbajë anën e saj? A është fuqia mbrojtëse e Izraelit, fuqia mbrojtëse e të gjithë despotëve, tiranëve, mbretërve dhe princave që sundojnë në botën myslimane, aq filantropike sa mund të qëndrojë në anën e tyre? Njeriu nuk bën automatikisht anën e Putinit nëse refuzon krimet e SHBA-së. Kushdo që mban anën e Shteteve të Bashkuara sot, është në anën e Luftës Botërore. Sepse kjo është ajo që sistemi financiar botëror në kolaps do të krijojë për të shpëtuar veten.
Kur Trump, i cili ishte dukshëm i çmendur mendërisht, kërkoi nga shtetet e NATO-s që të dhuronin 2% të buxhetit të tij për lobin e armatimeve, qeveritë rezistuan. Kur gënjeshtra del hapur, është e lehtë t’i rezistosh asaj. Por tani vjen gënjeshtra me maskën e paqeruajtjes dhe brenda pak ditësh qeveritë vendosin të fusin më shumë se 2% të buxhetit në fyt të lobit të pangopur të armatimit.

[1]https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/pandora-papers-ukraine-selenskij-oligarch-kolomoiskij-briefkastenfirmen-1.5429056?reduced=true