Punëtorët e Google dhe Amazon shtojnë presion mbi gjigantët e teknologjisë për të shkëputur lidhjet me Izraelin dhe projektin Nimbus!

Nga: Maryam Qarehgozlou

“Nuk ka teknologji për aparteidin! Ndaloni gjenocidin”, thirri një inxhinier softueri i Google, duke ndërprerë një konferencë vjetore që synonte të promovonte industrinë e teknologjisë së Izraelit, një pjesë kyçe e ekonomisë së regjimit pushtues të goditur rëndë nga lufta e tij gjenocidale kundër palestinezëve në Gaza.

“Mind the Tech”, një konferencë dy-ditore që u hap në Nju Jork të hënën, pa protesta të gjera pro-palestineze, kryesisht duke synuar kontratën e diskutueshme “Projekti Nimbus”, një projekt kompjuterik I ri prej 1.2 miliardë dollarësh midis Google, Amazon dhe Izraelit që ofron entitetin e paligjshëm. pushtimi ushtarak i Palestinës me mbështetjen e mbikëqyrjes së inteligjencës artificiale (AI).

“Unë jam një inxhinier softueri i Google dhe refuzoj të ndërtoj teknologji që fuqizon gjenocidin ose mbikëqyrjen”, bërtiti inxhinieri i ri, pesë minuta pas fjalimit të drejtorit të Google Israel Barak Regev.

“Projekti Nimbus vë në rrezik anëtarët e komunitetit palestinez! Unë refuzoj të ndërtoj teknologji të re që do të përdoret për aparteidin, “tha ai. “Nuk ka teknologji për aparteidin! Ndaloni gjenocidin!”

Inxhinieri i ri më pas u tërhoq zvarrë nga dhoma nga agjentët e sigurisë të pranishëm në konferencë.

Një minutë më vonë, një tjetër protestues, një organizator i grupit anti-sionist izraelit “Shoresh dhe Zërat Çifutë për Paqe”, e ndërpreu Regevin ndërsa ai po jepte fjalimet e tij.

“Google është bashkëpunëtor në gjenocid”, bërtiti protestuesi. Ajo u ndalua shpejt nga një pjesëmarrëse femër aty pranë, e cila më pas e tërhoqi zvarrë nga salla e konferencave.

Jashtë konferencës, protestuesit anti-izraelit që u mblodhën kundër Projektit “Nimbus” shpërthyen në thirrjet “Turp” dhe “Liri, Palestinë e lirë”.

Protestuesit mbanin gjithashtu pankarta ku shkruhej “Nuk ka teknologji për Aparteidin” dhe “Hiqni Nimbus”.

Grupi i Reagimit Strategjik të Departamentit të Policisë së Nju Jorkut (SRG), i ashtuquajturi “njësi kundër terrorizmit” që punon ngushtë me ushtrinë izraelite, u mobilizua në cep të ndërtesës dhe një dron spiun fluturoi sipër.

“E drejta morale dhe profesionale”

Inxhinieri i softuerit të Google, i cili zgjodhi anonimitetin për të shmangur pasojat profesionale, i tha Hell Gate më vonë se ai i konsideronte veprimet e tyre si moralisht dhe profesionalisht të nevojshme.

“Unë nuk shoh ndonjë rrugë përpara për të vazhduar punën time inxhinierike pa e bërë këtë; Unë e konsideroj këtë një pjesë të punëve të mia inxhinierike dhe shpresoj që inxhinierët e tjerë brenda Google të më shohin ta bëj këtë, dhe shpresoj që kjo t’i organizojë ata”, citohet të ketë thënë ai. Të premten, u raportua se punonjësi u shkarkua nga kompania për shprehjen e mbështetjes së tij publike për palestinezët që përballem me bombardimet e regjimit izraelit që nga 7 tetori.

Google njoftoi se punonjësi u pushua nga puna për “ndërhyrje në një ngjarje zyrtare të sponsorizuar nga kompania”, duke pretenduar se sjellja ishte “nuk ishte në rregull” dhe “shkelte politikat”. Si përgjigje, “Jo teknologji për Aparteidin” lëshoi një deklaratë, duke akuzuar Google për pengimin e fjalës së lirë. “Google është përfshirë në një akt të qartë hakmarrjeje kundër punonjësit të vet për të folur rreth kushteve dhe kritereve të punës së tyre”, tha grupi në një deklaratë.

“Ndërsa e ndërpreu këtë punëtor të guximshëm, Google HR pyeti se si po ndiheshin. Punëtori u përgjigj: “krenar që jam pushuar nga puna për refuzimin e të qenit bashkëpunëtor në gjenocid”, shtohet në deklaratë. Zelda Montes, një inxhiniere softuerësh për YouTube, e cila iu bashkua protestave jashtë vendit të ngjarjes i tha Hell Gate se ajo shpresonte që veprimet e tyre të mund të frymëzonin punonjësit e teknologjisë, veçanërisht punonjësit e teknologjisë së Google, të vepronin në vend që të pranonin status quo-në si të dhënë.

“Ne nuk duhet të jetojmë me gjenocidin, kjo nuk është diçka që ne duhet të pranojmë”, tha Montes. “Dhe ne padyshim kemi më shumë fuqi punëtore sesa mendoj se njerëzit e kuptojnë”. Përpara ngjarjes, më shumë se 600 punonjës të Google nënshkruan një letër, duke kërkuar që udhëheqja e marketingut të kompanisë të heqë dorë nga sponsorizimi i konferencës “Mind the Tech”.

“Ju lutemi tërhiquni nga “Mind the Tech”, kërkoni falje dhe qëndroni me punonjësit e Google dhe klientët që janë të dëshpëruar për humbjen dërrmuese të jetëve në Gaza; ne kemi nevojë për Google që të bëjë më mirë”, lexohej letra e cila u shpërnda për herë të parë brenda Google më 29 shkurt.

Letra theksonte gjithashtu bombardimet e gjera të Gazës nga Izraeli për gati pesë muaj, duke vrarë më shumë se 30,800 palestinezë dhe duke shkaktuar shkatërrim të madh të infrastrukturës civile, duke përfshirë spitalet dhe bllokimin e ndihmave në territorin e rrethuar në mes të një krize humanitare të përkeqësuar.

Ai gjithashtu vuri në dukje vendimin e përkohshëm të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) në fund të janarit, i cili e gjeti çështjen e gjenocidit kundër Izraelit “të besueshme” dhe i bëri thirrje regjimit të ndalte veprimet e tij gjenocidale. Pavarësisht reagimit të ashpër, Izraeli ka shfrytëzuar çdo mundësi për të ringjallur ekonominë e tij, e cila ka pësuar një nga rëniet më të këqija për shkak të luftës kundër Gazës, duke paralizuar bizneset e tij.

Sipas shifrave zyrtare, produkti i brendshëm bruto i Izraelit u tkurr gati 20 për qind në tremujorin e katërt të 2023. Investimet në startup-et dhe kompanitë e teknologjisë izraelite ranë 56 për qind këtë vit, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Çfarë është Projekti Nimbus?

Protestat në konferencë u organizuan kryesisht nga “Jo teknologji për Aparteidin”, një fushatë me bazë në SHBA që përfshin punonjës të teknologjisë, kryesisht të punësuar nga gjigantët e teknologjisë duke përfshirë Google dhe Amazon.

Një nga fokuset kryesore të fushatës është Projekti Nimbus, i nënshkruar midis Shërbimeve Ueb të Amazon, drejtuesve të Google i ri dhe Izraelit në prill 2021, pothuajse një muaj përpara ofensivës shkatërruese ushtarake 11-ditore të Izraelit, e nisur më 10 maj, në Gazën e bllokuar që vrau 250 njerëz, duke përfshirë 66 fëmijë.

Që nga shpallja e tij, Projekti Nimbus ka tërhequr kritika të gjera, brenda dhe jashtë Google dhe Amazon, duke çuar në protesta të drejtuara nga punonjësit dhe paralajmërime nga grupet e të drejtave të njeriut dhe ekspertët e mbikëqyrjes se mund të thellojë represionin ndaj palestinezëve. “Duke bërë biznes me aparteidin izraelit, Amazon dhe Google do ta bëjnë më të lehtë për Izraelin të vëzhgojë palestinezët dhe t’i detyrojë ata të largohen nga toka e tyre”, tha “Jo teknologji për Apartaedin” në një deklaratë.

Në tetor 2021, 90 punonjës të Google dhe 300 punonjës të Amazon publikuan një letër të hapur në Guardian duke kundërshtuar Projektin Nimbus dhe i kërkuan udhëheqjes së kompanisë të mbështesë të drejtat e njeriut, të sillet në mënyrë etike dhe të përmbushë angazhimet e saj. Google ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se kontrata e kompanisë Nimbus ofron vetëm shërbime “komerciale” për ministritë e regjimit izraelit, duke përfshirë financat, kujdesin shëndetësor, transportin dhe arsimin, jo për “ngarkesat ushtarake shumë të ndjeshme ose të klasifikuara që lidhen me armët ose shërbimet e inteligjencës”.

Sidoqoftë, në prill të vitit 2021, ministria izraelite e financave njoftoi se projekti synon t’i sigurojë të ashtuquajturat “institucione të mbrojtjes” dhe të tjerëve një zgjidhje gjithëpërfshirëse të mbrojtjes. Në korrik 2022, dokumentet e marra nga Intercept konfirmuan se Google po ofron inteligjencë artificiale të avancuar dhe aftësi të mësimit të makinerive për regjimin e Tel Avivit përmes Projektit Nimbus.

Ai tregoi gjithashtu se aftësitë kompjuterike në Projektin Nimbus mund të përdoren në shërbim të mbikqyrjes, një aspekt integral i okupimit të Bregut Perëndimor nga Izraeli në veçanti. “Sofistikimi i ofertave të analizës së të dhënave të Google mund të përkeqësojë pushtimin ushtarak gjithnjë e më të drejtuar nga të dhënat”, thuhej në raport.

Dokumentet treguan gjithashtu se reja e re do t’i jepte Izraelit aftësi për zbulimin e fytyrës, kategorizimin e automatizuar të imazheve, gjurmimin e objekteve dhe madje edhe analizën e ndjenjave që pretendon të vlerësojë përmbajtjen emocionale të fotografive, të folurit dhe shkrimit.

Pavarësisht mospajtimit, Projekti Nimbus mbetet në fuqi, pjesërisht për shkak të kushteve kontraktuale të vendosura nga Izraeli që e ndalojnë Google të ndërpresë shërbimin në përgjigje të presionit politik ose fushatave të bojkotit.

‘Një tradhti’

Kur Izraeli filloi bombardimin e Gazës më 7 tetor 2023, fushata dyvjeçare kundër Nimbus u rigjallërua edhe një herë, me protestuesit që thanë se kontrata “po nxit sulmin gjenocidal ndaj Gazës”.

Në fund të tetorit, ish-punëtorët e tanishëm të Google dhe Amazon denoncuan sërish Projektin Nimbus kur u mblodhën jashtë kampusit të Google në qytetin e Nju Jorkut për të nderuar Mai Ubeid, një grua e re dhe inxhiniere softuerësh që u vra në një sulm ajror izraelit në Gaza së bashku me të gjithë anëtarët e familjes.

Ubeid ishte diplomuar në një kamp të kodimit të financuar nga Google, “Gaza Sky Geeks”, dhe më vonë ishte future në një firmë që ishte pjesë e programit përshpejtues të Google për Start-upet në 2020. Ajo kishte distrofi muskulare dhe, si e tillë, përdorte një karrige me rrota për të lëvizur. Megjithatë, sipas disa punonjësve që folën, Google refuzoi të pranonte publikisht ose brenda vendit vrasjen e saj nga regjimi izraelit ose ta dënonte atë.

Mohammad Khatami, një inxhinier softuerësh i Google dhe një nga organizatorët e tubimit, tha se heshtja e kompanisë dhe shefit ekzekutiv, Sundar Pichai, për vdekjen e Ubeid, ishte “një tradhti në kuptimin më të pastër të fjalës”. “Asnjë email, asnjë vështirësi, asnjë vendim, asnjë deklaratë publike dhe absolutisht asnjë turp”, tha Khatami në tubimin jashtë zyrave të Google. “Turp për Pichai dhe turp për Google”.

Një prirje më e gjerë

Më pak se një muaj nga lufta e Izraelit kundër Gazës, më shumë se 1700 punonjës të Amazon i paraqitën CEO Andy Jassy një peticion duke i bërë thirrje kompanisë të “shfuqizojë të gjitha kontratat me ushtrinë izraelite dhe të bëjë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm”.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, një letër e hapur anonime u shpërnda brenda vendit nga punonjësit anti-Nimbus të Google përmes listave të postës elektronike të kompanisë që thoshte se Projekti Nimbus po kontribuonte në abuzimet e të drejtave të njeriut nga Izraeli kundër palestinezëve.

“Përmes Projektit Nimbus, Google është bashkëpunëtor në mbikëqyrjen masive dhe abuzime të tjera të të drejtave të njeriut, të cilave palestinezët i janë nënshtruar çdo ditë gjatë 75 viteve të fundit, dhe që është shkaku kryesor i dhunës së nisur më 7 tetor”, thuhej në letër.

“Nëse nuk flasim tani, ne jemi bashkëfajtorë në atë që historia do ta kujtojë si gjenocid”.

Fushata anti-Nimbus zbulon një ndryshim të rëndësishëm përballë lidhjeve të forta të biznesit të industrisë së teknologjisë amerikane me Izraelin. Ai pasqyron gjithashtu një prirje më të gjerë mes amerikanëve, të cilët kanë bërë thirrje gjithnjë e më shumë që administrata e Joe Biden të ndalojë mbështetjen e saj të palëkundur për Izraelin dhe t’i japë fund gjenocidit në Gaza.

Një punonjës i Amazon, i cili foli në kushte anonimiteti për të mbrojtur punën e tij, u citua nga media të ketë thënë se mbështetja është në rritje për ofertën e tyre për të prishur kontratën e Nimbus me Izraelin. “Kam parë shumë më tepër solidaritet dhe simpati edhe mes njerëzve që nuk janë tradicionalisht politikë”, tha punonjësi./GazetaImpakt/Prestv/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne