Islamofobi Kultura

Racizem ne Universitetin e Durresit: Elena Kocaqi sulmon kolegun, e quan osman te ardhur nga Azia

Elena Kocaqi, vajza e Ferit dhe Qanie Kocaqit prinderit e se ciles kane emra turq – Ferit dhe Qanie – veten e saj e mendon si iliro-pellazge te Ballkanit dhe kundershton me force historianet shqiptare qe tregojne per lidhjet shqiptaro-turke ne histori.

Ne nje postimin e saj te fundit ne Facebook ajo ka vendosur te sulmoj kolegun e saj ne universitetin e Durresit, prof. Olsi Jazexhiun te cilin e ka etiketuar si osman ekstremist per shkak te mendimeve te tij mbi historine e Skenderbeut dhe Perandorise Osmane. Sulmi i Elenes ndaj Olsit ndoshta ka te bej edhe me faktin se ne mbledhjet dhe drekat e kolektivit ne universitet, Dr. Olsi Jazexhiu nuk i flet Elenes dhe nuk e begenis qe ta kete ne tryeze. Sido qe te jene faktet ajo ka sulmuar rende kolegun e saj Dr. Olsi Jazexhiun, sulm i cili ndiqet nga sulme, ofendime, shpifje dhe kercenime te shumellojta nga ekstremistet qe jane miq me Elenen. Sulmet dhe sharjet e Elenes, tregojne nivelin histerik dhe racist qe shume pedagoge kane ne Universitetin e Durresit:

“Kulmi i injorances. A ka shtet ne kete vend kur nje cope injorant ne fushen e historise dhe nje osman ekstremist ta quaj Skenderbuen terrorist. Terrorist ishin ata qe erdhen dogjen, vrane, perdhunuan, vodhen djem e vajza te reja ne kete vend dhe i cuan ne Azi dhe na prune ketu osman te llojit Jazexhi. Po jepini ketij tipi te lexoj kronikat e Tursun Beut dhe tjera te dhena dhe te shikoj genocidin qe ushtruan osmanet mbi kombin Shqipetar. Ky tipi dhe gjithe ata te llojit te tij nuk i vijen Skenderbuet as tek patkoji i kalit. I neveritshem.”

 

Postimi ekstremist i Elenes kunder Dr. Jazexhiut me pas ndiqet me kercenime me vdekje dhe vrasje kunder historianit te Universitetit te Durresit. Afrim Dashi kerkon te ndertoje ushtri per zhdukjen e tradhetareve.

Ndersa Ilia Gjergji kerkon qe ti thyejne hunden historianit shqiptar, sikur dikujt nga Maqedonia qe i kane thyer hunden:

Etiketa