Raisi u bën thirrje shteteve të BRICS të përcaktojnë Izraelin si entitet terrorist dhe të ndërpresin lidhjet me regjimin sionist

Presidenti iranian Ebrahim Raisi u ka thënë udhëheqësve të grupit BRICS se anëtarët e kësaj organizate duhet të përcaktojnë regjimin izraelit si një entitet terrorist për shkak të krimeve të shumta që ka kryer në Rripin e Gazës gjatë javëve të fundit. “Është e nevojshme që ky regjim i rremë të njihet si një regjim terrorist dhe ushtria e tij të konsiderohet si një organizatë terroriste,” tha Raisi.

Kërkesa ishte pjesë e shtatë propozimeve të paraqitura nga presidenti iranian në një samit virtual të BRICS të mbajtur të martën në selinë e organizatës në Afrikën e Jugut. Samiti u mblodh me kërkesë të Iranit për të diskutuar konfliktin e vazhdueshëm në Palestinë, ku regjimi izraelit ka vrarë më shumë se 13,000 njerëz në Gaza. Në fjalimin e tij në takim, Presidenti iranian tha se anëtarët e BRICS duhet të bashkojnë përpjekjet e tyre për të thyer një rrethim izraelit në Gaza dhe për të lehtësuar dërgimin e sigurt të ndihmave humanitare në këtë territor, ku më shumë se 2.3 milionë njerëz janë në një situatë të rëndë humanitare.

Ai tha gjithashtu se anëtarët e BRICS duhet të ndihmojnë në ngritjen e një hetimi mbi përdorimin e armëve të ndaluara nga Izraeli në luftën e Gazës, duke përfshirë përdorimin e bombave me fosfor të bardhë kundër popullsisë civile. Presidenti iranian u bëri thirrje më tej anëtarëve të bllokut që të njohin të drejtën e kombit palestinez për vetëmbrojtje kundër agresionit izraelit, si dhe luftën e tij për të çliruar tokat e pushtuara nga regjimi izraelit gjatë dekadave të fundit.

“Në lidhje me krimet e vazhdueshme dhe natyrën raciste të regjimit të rremë izraelit, kombet e lira të botës presin që të gjitha qeveritë, veçanërisht anëtarët e BRICS të vendosin menjëherë në krye të axhendës çështjen e ndërprerjes së lidhjeve politike, ekonomike dhe ushtarake me regjimin sionist”, tha më tej ai. Raisi tha gjithashtu se Irani do të mbështesë një lëvizje të disa vendeve të BRICS për të paraqitur një ankesë kundër Izraelit në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) për krimet që ka kryer në Gaza./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne