Mossad dhe hakmarrja Houthi: Pse u kap një anije mallrash në Detin e Kuq?

Kush është Rami Ungar – miliarderi, anija e të cilit u rrëmbye së fundmi – dhe çfarë lidhje ka inteligjenca izraelite me të?

Këtë javë u hap një “front” i ri në luftën e Izraelit me Gazën, kur lëvizja Ansar Allah e Jemenit kapi një anije mallrash në pronësi izraelite në Detin e Kuq. Para kësaj, gjeneral brigade Yahya Saree kishte deklaruar se jemenasit do të sulmonin anijet që lundrojnë nën flamurin e vendit dhe anijet që janë në pronësi ose operuar nga kompani izraelite. Saree u bëri thirrje të gjitha shteteve që të tërheqin qytetarët e tyre që punojnë në ekuipazhet e anijeve të tilla.

“Shmangni transportin ose trajtimin e këtyre anijeve. Informoni anijet tuaja që të qëndrojnë larg këtyre anijeve, “tha Saree.

Ministria izraelite e Mbrojtjes e quajti ndalimin e anijes një “incident të shkallës globale”. Ndërkohë, zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu fajësoi Iranin për incidentin.

Siç doli, një nga pronarët e anijes së mallrave Galaxy Leader, me 25 anëtarë të ekuipazhit nga Bullgaria, Filipinet, Ukraina dhe Meksika në bord, ishte biznesmeni izraelit Rami Ungar.

Kush është Rami Ungar?
Abraham “Rami” Ungar, një nga izraelitët më të pasur, është një biznesmen me interesa të gjera në importin e makinave dhe në pasuri të paluajtshme, dhe kryetar i kompanisë Ray Shipping. Ungar madje ka marrë një çmim nga qeveria koreane për kontributin e tij në forcimin e tregtisë së makinave midis Seulit dhe Izraelit.

Rami ka lindur në veri të Tel Avivit në vitin 1947. Ai vjen nga një familje shumë e pasur dhe është shkolluar në MB. Ai shërbeu në Korpusin e Sinjalit të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) dhe më pas studioi drejtësi në Universitetin e Oksfordit. Në vitin 1971 u diplomua në Fakultetin Juridik të Universitetit të Tel Avivit dhe në vitin 2014 mori titullin doktor nderi (Doctor Honoris Causa) nga Akademia Detare Nikola Vaptsarov në Bullgari.

Në fund të viteve 1960, Ungar themeloi një kompani të vogël të specializuar në importin e sistemeve të ajrit të kondicionuar për rimorkio dhe furgona. Më vonë, ai u bë importuesi i parë i automobilave Autobianchi dhe më pas makinave Lancia në Izrael. Në vitin 1972, Ungar themeloi Ungar Holdings LTD, një kompani lider izraelite e angazhuar në ndërtimin e ndërtesave të banimit dhe zyrave, si dhe në marrjen me qira të avionëve.

Kompania e tij, Ray Shipping LTD, zotëron dhjetëra makina dhe transportues me shumicë. Mbi 1000 oficerë dhe inxhinierë bullgarë, 80% e të cilëve janë të diplomuar në Akademinë Detare Nikola Vaptsarov, punojnë në kompani.

Miq dhe lidhje me ndikim me Mosad
Në vitin 2019, Rami Ungar u përfshi në listën e 30 njerëzve më të pasur në Izrael, me një pasuri të vlerësuar prej 2 miliardë dollarësh. Haaretz vuri në dukje se biznesmeni kishte lidhje të gjera me politikanët izraelitë. Ai përmendi gjithashtu një skandal në lidhje me ish-presidentin Ezer Weizman, i cili dha dorëheqjen në korrik 2000 mbi akuzat për korrupsion. Me sa duket, Weizman mori 27,000 dollarë nga Ungar në mesin e viteve 1980.

Dihet se Ungar është një mik i ngushtë i ministrit aktual të Mbrojtjes të Izraelit, Yoav Gallant. Biznesmeni i bleu atij bileta për finalen e Kupës së Botës FIFA në korrik 2018.

Një tjetër skandal që përfshin Ungar e lidh atë me ish-drejtorin e agjencisë së inteligjencës Mossad, Yossi Cohen. Biznesmeni izraelit dhuroi 1.1 milion shekel (341,000 dollarë) për ndërtimin e një sinagoge përballë shtëpisë së Cohen. Dhurimi iu pagua direkt Cohen. Menjëherë pas kësaj, u bë e ditur se Cohen ndihmoi Ungar të zgjidhte një mosmarrëveshje me biznesmenin izraelit Michael Levy mbi të drejtën për të përfaqësuar kompaninë koreano-jugore të automobilave Kia në Izrael.

Rami Ungar është i lidhur me Mossad-in jo vetëm përmes skemave të korrupsionit. Për shembull, sipërmarrësi ishte i përfshirë në një histori shumë të përfolur në lidhje me organizatën e avokimit anti-iranian ‘Të bashkuar kundër Iranit bërthamor’, të cilën New York Times e mbuloi në 2014. Ungar veproi si ndërmjetës, i cili kontaktoi kompanitë që bashkëpunonin me Iranin dhe i bindi të hiqnin dorë nga lidhjet tregtare me Teheranin.

Megjithatë, disa supozojnë se detyra kryesore e Ungarit ishte të rekrutonte udhëheqjen e kompanive të lidhura me Iranin. Konkluzioni është se Ungar ka vepruar si agjent i agjencisë së inteligjencës Mossad. Për agjencinë, kompani të tilla vlejnë peshën e tyre në ar, pasi iranianët u besojnë atyre dhe Izraeli mund ta përdorë këtë besim për qëllime sabotimi dhe spiunazhi.

Kjo është vetëm një pjesë e vogël e asaj që miliarderi izraelit ishte i përfshirë drejtpërdrejt ose indirekt. Por mjafton për të kuptuar pse anija e tij u kap nga Houthis e Jemenit në Detin e Kuq./Rt/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne