Serbia zotohet të përmirësojë marrëdhëniet me NATO-n

Beogradi mund të rifillojë stërvitjet e përbashkëta me bllokun e udhëhequr nga SHBA, tha presidenti Vuçiç

Bashkëpunimi me NATO-n është i rëndësishëm për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e serbëve në Kosovë, tha të martën presidenti serb Aleksandar Vuçiq pas takimit me Jens Stoltenberg, sekretarin e përgjithshëm të bllokut.

Serbia kishte anuluar të gjitha stërvitjet me NATO-n dhe Rusinë në vitin 2022, për të përsëritur neutralitetin e saj ushtarak në konfliktin e Ukrainës. Vuçiq ka refuzuar gjithashtu t’i bashkohet embargos perëndimore ndaj Rusisë, pavarësisht presionit të përsëritur nga SHBA dhe BE.

“Ne gjithmonë do të bashkëpunojmë me NATO-n”, tha presidenti serb. “Si komandant i përgjithshëm, do t’i kërkoj qeverisë të marrë në konsideratë vendimin për rifillimin e stërvitjeve të përbashkëta me NATO-n, të cilën e kishim më parë”.

Sipas Stoltenberg, NATO e kupton dëshirën e Serbisë për të mos qenë pjesë e asnjë blloku ushtarak dhe beson se mbajtja e stërvitjeve të përbashkëta nuk do ta minonte atë pozicion.

Forcat e NATO-s në Kosovë (KFOR) janë stacionuar në provincën e shkëputur serbe që nga viti 1999, pas luftës ajrore 78-ditore të bllokut kundër Beogradit në emër të separatistëve shqiptarë etnikë.

Nxitësja e NATO-s bën thirrje për bombardim të ri të Beogradit
Lexo më shumë nxitësit e tifozëve të NATO-s bëjnë thirrje për bombardim të ri të Beogradit
Vuçiq është zotuar se nuk do ta harrojë kurrë “agresionin e NATO-s”, por i bëri thirrje bllokut që të mbrojë serbët në Kosovë nga një “pogrom” nga shqiptarët etnikë.

Edhe pse KFOR vazhdon të thotë se garanton sigurinë e të gjithëve “vetëm serbët janë kërcënuar dhe sulmuar, asnjëherë shqiptarët”, tha Vuçiq në një konferencë për shtyp me Stoltenberg. Ai gjithashtu i kujtoi vizitorit se NATO-s “i pëlqen” Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të justifikuar mandatin e KFOR-it, por tenton të injorojë se ajo garanton sovranitetin e Serbisë mbi Kosovën.

Stoltenberg vuri në dukje se NATO ka dërguar 1000 trupa në Kosovë, u bëri thirrje “të dyja palëve” të praktikojnë përmbajtje dhe argumentoi se prania e shtuar e trupave serbe pranë krahinës nuk ishte e dobishme. Vuçiq tha se Ushtria Serbe nuk ka vepruar jashtë autoritetit të saj ose nuk ka rrezikuar dikë dhe se “ku vendosim trupat tona është punë e jona”.

Kreu i NATO-s mbërriti në Beograd të hënën në mbrëmje, si pjesë e turneut të tij në Ballkan që përfshin Bosnje-Hercegovinën, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën. Shumica e anëtarëve të NATO-s e kanë njohur krahinën e shkëputur serbe si një shtet të pavarur, por Beogradi e ka refuzuar. Pozicioni i Serbisë është miratuar nga Rusia, Kina dhe India, ndër të tjera.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne