Dështojnë përpjekjet e njëanshme të SHBA për të zgjidhur konfliktin në Gaza – Putin

Monopolizimi i rolit të ndërmjetësit nga Uashingtoni ka çuar vetëm në një shpërthim të dhunshëm, tha presidenti rus
Dështojnë përpjekjet e njëanshme të SHBA për të zgjidhur konfliktin në Gaza – Putin
Presidenti rus Vladimir Putin po merr pjesë në një samit të jashtëzakonshëm të BRICS për konfliktin palestinezo-izraelit përmes videokonferencës. © Sputnik / Alexander Kazakov

Përshkallëzimi midis Izraelit dhe Hamasit që tashmë ka çuar në “vdekjen e mijëra njerëzve” ka ardhur si rezultat i dëshirës së Amerikës për të vendosur e vetme për fatin e përplasjes midis Izraelit dhe Palestinës, tha Presidenti rus Vladimir Putin në një emergjencë. Samiti online i BRICS të martën.

Shtetet e Bashkuara kishin lënë mënjanë anëtarët e tjerë të Katërshit të Lindjes së Mesme – një grup që kërkon të lundrojë në procesin e paqes izraelito-palestineze që përfshin gjithashtu Rusinë, OKB-në dhe BE-në – tha udhëheqësi rus. Në vend të kësaj, Uashingtoni ka kërkuar të “monopolizojë rolin e ndërmjetësit” duke bllokuar përpjekjet e aktorëve të tjerë ndërkombëtarë, shtoi ai.

“Historia ka treguar qartë se përpjekjet për të prerë vetëm nyjën palestineze nuk janë të zbatueshme dhe kundërproduktive”, tha Putin. Vendimet e OKB-së që parashikojnë krijimin e “dy shteteve sovrane të pavarura – Izraelit dhe Palestinës”, përfunduan duke u sabotuar, tha presidenti rus në konferencë. Kjo ka çuar në një situatë në të cilën “brezat e palestinezëve u rritën në një atmosferë  padrejtësie”, ndërsa izraelitët nuk mund të garantonin plotësisht sigurinë e shtetit të tyre, shtoi ai.

Konflikti aktual në Gaza ka çuar tashmë në vdekjen e mijërave, një eksod masiv të civilëve nga enklava dhe një katastrofë humanitare, tha Putin, duke i quajtur këto zhvillime një shkak për “shqetësimin më të thellë”.

Rusia i kërkon bashkësisë ndërkombëtare të bashkohet në një përpjekje për të arritur një deeskalim të shpejtë dhe një armëpushim në Gaza, si dhe një zgjidhje politike të konfliktit izraelito-palestinez, tha presidenti, duke shtuar se kombet e BRICS dhe aktorët rajonal mund të luajnë një rol udhëheqës në këtë proces.

Përshkallëzimi i vazhdueshëm filloi me një sulm të befasishëm nga militantët e Hamasit kundër Izraelit. Rreth 1200 izraelitë, kryesisht civilë, u vranë në sulm dhe më shumë se 200 njerëz u morën peng. Jeruzalemi Perëndimor u përgjigj me një fushatë masive bombardimi të ndjekur nga një operacion tokësor, i cili ka marrë jetën e më shumë se 13,000 palestinezëve në Gaza, sipas autoriteteve lokale.

Moska dënoi sulmin e Hamasit, por bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, duke kritikuar veprimet e Izraelit në Gaza duke thënë se Jeruzalemi Perëndimor nuk ka mandat legjitim për operacionet në enklavë, ku është një “fuqi pushtuese”.

Në fillim të kësaj jave, Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov i tha RT se e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund dhunës është përmes kornizës së mbështetur nga OKB për një zgjidhje me dy shtete që kërkon një përpjekje të vërtetë nga të gjitha palët për t’u zbatuar./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne