Restoranti palestinez në Londër përballet çdo ditë me stuhi kërcënimesh telefonike që nga 7 tetori

Një restorant palestinez në kryeqytetin britanik po merr thirrje kërcënuese tashmë një muaj, por pronari i tij zotohet të rezistojë dhe “të mbajë gjallë kulturën palestineze”. “Do të vij dhe do të të heq jetën … Me Izraelin përgjithmonë”, thuhet në vetëm një nga dhjetëra thirrjet kërcënuese që restoranti ka marrë çdo ditë gjatë të sulmeve të vazhdueshme izraelite në Rripin Gazës. Vërshimi i telefonatave ka detyruar ndonjëherë biznesin londinez të shkëputë telefonin.

I vendosur në Marylebone Road, klientët që hyjnë në restorant priten me flamur të gjatë palestinez, së bashku me imazhe dhe objekte të tjera kulturore që karakterizojnë këtë biznes, duke përfshirë qëndisje dhe ngjyrat kombëtare, të zezë, të bardhë dhe jeshile. Ai përmban gjithashtu portrete të personaliteteve të famshmve që kanë shprehur mbështetje për Palestinën, duke përfshirë aktoren amerikane Angelina Jolie, komikun egjiptian Bassem Youssef dhe modelen Bella Hadid, si dhe Shireen Abu Akleh, gazetaren palestineze të vrarë nga trupat izraelite vitin e kaluar.

“Unë thjesht dua që njerëzit të ndihen sikur janë në një restorant palestinez në Palestinë”, tha për Anadolu Haleem Kherellah, pronari i restorantit.

Kherellah tha se ai gjithashtu dëshiron që njerëzit të ndihen sikur vijnë në “kuzhinën e prindërve të mi, në shtëpi”.

Në një intervistë ekskluzive për Anadolu brenda restorantit, ai tha se ata ende marrin kërcënime me vdekje nëpërmjet dhjetëra telefonatave të cilat janë “çmendur” në dhjetë ditët e fundit. “Ata kërcënojnë se do të vijnë të vrasin stafin, të vijnë t’i rrahin. ‘Ne po vijmë tek ju’”, tha Kherellah, duke shtuar se edhe para rritjes aktuale, ata merrnin telefonata kërcënuese rregullisht.

“Sepse është shumë e bezdisshme. Unë u thashë ta shkëputnin telefonin”, shtoi Kherellah, banor në Londër prej 20 vitesh. Fatmirësisht, telefonatat nuk janë materializuar në ndonjë sulm të madh fizik, përveçse një person ka hedhur një objekt në restorant dhe një tjetër ka vendosur ngjitëse fyese në derë.

Stafi “ndien se ky restorant ka një mision për të mbajtur gjallë kulturën palestineze dhe ne nuk do t’i lejojmë njerëzit ta vrasin atë”, pohoi Kherellah. Ndërkohë, policia ka nisur hetimet për ngjarjen dhe ka gjetur dy deri në tre të dyshuar në lidhje me thirrjet kërcënuese, tha ai i lumtur që janë ndërmarrë masa.

Ai gjithashtu vuri në dukje se kur doli fjala për abuzimin, restoranti mori gjithashtu shumë telefonata nga grupe të ndryshme që shprehnin solidaritet. “Ne marrim dhjetë deri në 20 telefonata nga hebrenj që thonë se u vjen keq”, tha ai.

Mbështetje ka shprehur edhe kryebashkiaku Sadiq Khan, i cili vizitoi restorantin, duke thënë se është e papranueshme që pronarët e bizneseve të jenë viktima të “krimeve të urrejtjes së urrejtjes” në Londër. “Ne nuk mund të lejojmë që urrejtja të na ndajë. Ne duhet të solidarizohemi me komunitetet e prekura dhe të përpiqemi për unitet”, tha ai në “X” javën e kaluar.

Si një palestinez që jeton në Britani për dekada, Kherellah tha se çdo gjë që përfaqëson kulturën e tyre rrezikohet të përballet me sfida të tilla. “I gjithë mesazhi im për të gjithë: ‘Mos u dorëzo, mos i lini ata t’ju mposhtin dhe të vazhdojnë’. Dhe ne gjithmonë do të rindërtojmë përsëri. Nuk kemi asgjë për të fshehur. Kemi një kauzë të fortë dhe një kulturë të fortë dhe duhet t’i lëmë të gjithë ta shohin dhe ta ndiejnë atë”, tha Kherellah.

– Situata në Gaza

Duke vënë në dukje se ai ka familje pranë Jafas dhe nipër e mbesa në shkretëtirën Negev në Izraelin jugor pranë kufirit, Kherellah tha se shumë nga kushërinjtë e tij që jetojnë në Gaza u përballën me vështirësi ekstreme nën sulmet izraelite.

“(Gjendja) Është shumë trishtuese dhe shumë e keqe”, tha ai.

Civilët në Gaza po vdesin nën “ndëshkim kolektiv”, theksoi Kherellah, duke thënë se mijëra fëmijë dhe gra u vranë në enklavën e bllokuar gjatë javëve të fundit. Kherellah tha se ndërsa ishte i impresionuar nga mbështetja e madhe që shtetet perëndimore i dhanë Ukrainës në luftën me Rusinë, të njëjtat vende kishin “zero humanizëm” për Palestinën.

“Por unë kurrë nuk do të ndalem së falënderuari të gjithë ata që derdhën lot për ne. Të gjithë ata që dolën në demonstrata, të gjithë, mbështetësit, e di që janë njerëz të zakonshëm”, tha ai. Ishte shumë e trishtueshme të shihje se qeveritë dhe mediat perëndimore “nuk janë në të vërtetë kundër Hamasit, por më shumë dëmtues ndaj fëmijëve dhe grave”, tha ai./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne