Rritet në 158 numri i punonjësve të agjencisë së OKB-së të vrarë nga sulmet ajrore izraelite

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestineze (UNRWA) ka konfirmuar në 158 numrin total të punonjësve të saj të vrarë në Gaza për shkak të sulmeve ajrore izraelite. “Që nga 15 shkurti, numri i përgjithshëm i kolegëve të UNRWA-së të vrarë që nga fillimi i armiqësive është 158, një rritje me dy të tjerë që nga përditësimi i fundit”, tha agjencia e OKB-së.

Sipas njoftimit të agjencisë, sulmet ajrore të shtuara në qytetin Rafah në jug të Gazës kanë “rritur frikën se ato do të pengojnë më tej operacionet e tepërta humanitare”. “Afër 1.5 milion njerëz janë në Rafah, më shumë se gjashtë herë më shumë se popullsia krahasuar me para 7 tetorit”, tha UNRWA. Agjencia e OKB-së gjithashtu theksoi se “numri i kamionëve që hyjnë në Gaza mbetet larg nën objektivin prej 500 ditë, me vështirësi të konsiderueshme në sjelljen e furnizimeve përmes pikave kufitare Karem Abu Salem dhe Rafah”.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor, kur sipas Tel Avivit u vranë rreth 1.200 njerëz, ndërsa që atëherë sulmet izraelite në enklavën palestineze kanë vrarë mbi 28.775, kanë plagosur të paktën 68.552 të tjerë, si dhe kanë shkaktuar një shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave të nevojshme.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne