Rritet në 90 numri i të vrarëve nga të shtënat izraelite në Bregun Perëndimor

Pesë palestinezë të tjerë u vranë në sulmet e ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm që nga 7 tetori në 90, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Viktimat e fundit u raportuan në qytetet Jenin, Tubas, Qabatiya dhe Nablus, tre prej tyre nga të shtënat izraelite dhe dy si rezultat i një bombardimi ndaj një xhamie.

Bregu Perëndimor ka qenë skenë e rritjes së tensioneve dhe konfrontimeve në terren midis palestinezëve dhe ushtrisë izraelite, duke përkuar me përkeqësimin e situatës në Rripin e Gazës.

Konflikti në Gaza, nën bombardimet dhe bllokadën izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi operacionin “Tufani i Aksasë”, një sulm i befasishëm me shumë drejtime që përfshinte lëshime raketash dhe infiltrime në Izrael nga toka, deti dhe ajri. Hamasi tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmet ndaj Xhamisë Al-Aksa dhe dhunën në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin “Shpatat e Hekurta” kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Gaza po përjeton një krizë të rëndë humanitare, pa energji elektrike, ndërsa uji, ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë.

Të paktën 4.385 palestinezë, duke përfshirë 1.756 fëmijë dhe 1.000 gra, janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1.400 njerëz në Izrael./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne