Bota

Rusia do të mbajë stërvitje të drejtpërdrejta me raketa jashtë Norvegjisë midis stërvitjeve masive të NATO-s

Moska do të mbajë stërvitje me raketa në ujërat ndërkombëtare jashtë Norvegjisë, ku NATO po pret lojra të mëdha luftarake të vetat që përfshijnë 50,000 trupa, duke e bërë atë ushtrimin më të madh që nga përfundimi i epokës së Luftës së Ftohtë.

Ushtria ruse do të mbajë stërvitjet e qitjes së raketave në 1-3 nëntor, në vazhdën e stërvitjes së NATO-s, Trident Juncture 2018. Lojërat e luftës nisën javën e kaluar dhe do të vazhdojnë deri më 7 nëntor, me mbi 50,000 persona, rreth 10,000 automjete, 250 avionë dhe 65 anije që marrin pjesë.

Zona detare që Moska ka zgjedhur për testet e raketave përputhet me zonën ku pjesëmarrësit e Trident Juncture kryejnë operacione detare dhe ajrore. Rusët do të “veprojnë në ujërat ndërkombëtare dhe ata na kanë njoftuar në mënyrë normale,” tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

“Ne u njoftuam javën e shkuar për testin e raketave të planifikuara ruse jashtë brigjeve,” tha ai gjatë një konference shtypi të martën. “Rusia ka forca të rëndësishme, forca detare në këtë fushë, ata ushtrojnë rregullisht aftësitë e tyre detare jashtë brigjeve të Norvegjisë”.

Aleanca, megjithatë, do të “ndjekë nga afër stërvitjet” dhe pret që rusët të “sillen në mënyrë profesionale”, shtoi Stoltenberg.

Sigurimet e shefit nuk ishin të mjaftueshme për të ndaluar disa zyrtarë më të vegjël të NATO-s që të dilnin në alarm. Jedrzej Tomczak, zëvendës këshilltar politik i delegacionit polak të aleancës, e quajti sulmin e raketave një “përshkallëzim të qëllimshëm”, ndërsa në të njëjtën kohë vlerësoi natyrën e supozuar “mbrojtëse” të NATO-s.

“Rusia vërtet ka të drejtë ta bëjë këtë. Por mos bëni asnjë gabim. Kjo tregon qartë qëndrimin dhe synimet e saj, “tha Tomczak në Twitter.

Moska, nga ana e saj, ka thënë në mënyrë të përsëritur se përpjekjet ushtarake të NATO-s në Evropë janë agresive dhe dëmtuese për të gjithë strukturën e sigurisë të rajonit.

“Megjithë përpjekjet e ngathëta nga përfaqësuesit e aleancës për të bërë një aktivitet të tillë ushtarak si mbrojtës, kjo shfaqje e forcës ushtarake është qartësisht anti-ruse”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë javën e kaluar duke komentuar nisjen e Trident Junction.

“Kjo ndikon negativisht në sigurinë e të gjitha vendeve fqinje dhe çon vetëm në përkeqësimin e situatës ushtarake-politike”.

Burimi: Rt/ Gazeta impakt

OPINIONE