Rusia i jep Britanisë së Madhe ultimatum ushtarak

Moska ka kërcënuar Britaninë me hakmarrje për çdo sulm me armë. Moska do të hakmerret kundër objektivave britanike në Ukrainë ose gjetkë nëse Kievi përdor raketa të ofruara nga Britania e Madhe për të goditur territorin rus, i tha Ministria e Jashtme ambasadorit të Londrës të hënën. Ambasadori Nigel Casey u thirr në ministri pas komenteve të Sekretarit të Jashtëm britanik David Cameron për “Reuters” se Ukraina ka të drejtë të përdorë raketa me rreze të gjatë veprimi të dërguara nga Mbretwria e Bashuar për të goditur thellë brenda Rusisë.

“Casey u paralajmërua se përgjigja ndaj sulmeve ukrainase duke përdorur armë britanike në territorin rus mund të jetë çdo objekt dhe pajisje ushtarake britanike në territorin e Ukrainës dhe më gjerë”, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë pas takimit. SHBA dhe aleatët e saj i kishin cilësuar më parë dërgesat e tyre të armëve me rreze të gjatë në Kiev duke thënë se ato mund të përdoren vetëm në territoret që Ukraina i pretendon si të sajat – Krimea, Republikat Popullore të Donetsk dhe Lugansk dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye.

Sipas Ministrisë së Jashtme ruse, deklaratat e Cameron për të kundërtën “de facto e njohën vendin e tij si palë në konflikt”. Rusia i kupton komentet e Cameron si “dëshmi të një përshkallëzimi serioz dhe konfirmim të përfshirjes në rritje të Londrës në operacionet ushtarake në anën e Kievit”, shtoi ministria. Kejsit iu kërkua “të mendonte për pasojat e pashmangshme katastrofike të hapave të tillë armiqësor nga Londra dhe të përgënjeshtronte menjëherë në mënyrën vendimtare dhe të paqartë deklaratat provokuese luftarake të kreut të Ministrisë së Jashtme”. Më herët, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi një stërvitje për të testuar vendosjen e armëve taktike bërthamore. Presidenti Vladimir Putin urdhëroi stërvitjet pas “deklaratave provokuese dhe kërcënimeve” nga zyrtarët perëndimorë, tha ushtria.

Moska shpreson se stërvitjet do të “ftohin “kokat e nxehta” në kryeqytetet perëndimore dhe do t’i ndihmojnë ata të kuptojnë pasojat e mundshme katastrofike të rreziqeve strategjike që ato gjenerojnë, si dhe “t’i mbajnë ata që të mos ndihmojnë regjimin e Kievit në veprimet e tij terroriste dhe të qenit. të tërhequr në një konfrontim të drejtpërdrejtë të armatosur me Rusinë”, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë vijuese. Në Ministrinë e Jashtme u thirr edhe ambasadori francez Pierre Levy. Moska ende nuk ka bërë të ditur detajet e takimit./gazetaimpakt/thepressunited

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne