Rusia: Rezoluta e OKB-së për Gazën, e detyrueshme për të gjitha palët

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se Rezoluta 2728 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Gazën, e cila kërkon një armëpushim të menjëhershëm dhe akses për ndihmë humanitare, është e detyrueshme për të gjitha palët, përfshirë Izraelin. Rusia dhe Kina vendosën veton ndaj një rezolute të mëparshme të sponsorizuar nga SHBA-ja për Gazën, sepse ajo përmbante “vetëm një imperativ të përgjithshëm” për të ndaluar luftimet nën kushtin e rreptë të lirimit të pengjeve, tha ministria në një deklaratë.

Drafti përmbante një dënim të grupit palestinez Hamas, duke e kritikuar atë si “organizatë terroriste”, por nuk e përmendte Izraelin si “fuqi pushtuese” ose shkeljet e shumta të tij të detyrimeve humanitare, vuri në dukje ministria ruse. Anëtarët jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në të njëjtën kohë paraqitën një draft alternativ që kërkonte pa mëdyshje armëpushim të menjëhershëm gjatë muajit të Ramazanit, të detyrueshëm për të gjitha palët dhe që çon në një fund afatgjatë dhe të qëndrueshëm të armiqësive.

Drafti përmbante gjithashtu kërkesa për sigurimin e aksesit humanitar, lirimin urgjent të pengjeve dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar humanitar në lidhje me të gjithë të burgosurit, theksoi ministria. “Pala ruse pret që Rezoluta detyruese 2728 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të kontribuojë në zbutjen e dhunës në Gaza, duke përfshirë parandalimin e operacionit izraelit në Rafah, lirimin e pengjeve dhe rritjen e ndihmës humanitare për civilët në këtë sektor”, tha ai.

Të paktën 32.414 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe 74.787 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave. Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne