Bota

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe Boris Johnson konfirmoi të martën se Sergei Skripal dhe vajza e tij ishin viktima të një helmimi të dyshuar në Salisbury

Kremlini ka thënë se akuzat kundër Moskës “nuk jane ndonje gje e re” pasi ish-oficeri nga Drejtoria e Përgjithshme e Inteligjencës (GRU), Sergei Skripal dhe vajza e tij janë gjetur pa vetëdije me shenjat e helmimit në një qendër tregtare.

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe Boris Johnson konfirmoi të martën se Sergei Skripal dhe vajza e tij ishin viktima të një helmimi të dyshuar në Salisbury. Ai shtoi se ishte shumë herët për të spekuluar rreth natyrës së incidentit, megjithëse vuri në dukje se Londra do të përgjigjet nëse duket se ishte përfshirë Moska.

“Kam frikë se ngjarjet në Salisbury nuk mund të jenë shumë të mira dhe përsëri duhet të jemi shumë të kujdesshëm në atë që themi sepse është shumë herët për të paragjykuar hetimin, por nëse dyshimet … provojnë të jenë të bazuara atëherë mund të jetë shumë mirë që ne jemi të detyruar të shohim përsëri në regjimin tonë të sanksioneve dhe masa të tjera
që ne mund të përpiqemi të vëmë në vend “, tha Johnson në një fjalim në parlament, duke iu referuar futjes së mundshme të kufizimeve shtesë kundër Moskës.

Ndërkohë, Policia Metropolitane tha se rrjeti i policisë kundër terrorizmit në Mbretërinë e Bashkuar po heton tani rrethanat e incidentit.

“Për shkak të rrethanave të pazakonta, është vendosur që rrjeti i Policisë Kundër Terrorizmit të drejtojë hetimin ashtu siç ka ekspertizën e specializuar për ta bërë këtë. Nuk është deklaruar si një incident terrorist dhe në këtë fazë ne po mbajmë një mendje të hapur si për atë që ka ndodhur “, thuhet në deklaratë.

Më parë gjatë ditës, zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov tha se Moska nuk do të habitej nëse do të akuzohej për helmimin e ish spiunit, duke shtuar se autoritetet ruse ishin gati për bashkëpunim në hetim.

Ambasada ruse në Mbretërinë e Bashkuar kërkoi nga autoritetet britanike të informojnë Rusinë për gjendjen në lidhje me helmimin e dy individëve në Salisbury qe “përfundimisht t’i japë fund demonizimit të Rusisë”.

Sipas zyrtarit të ambasadës, mediat britanike po spekullojnë për këtë çështje.

“Edhe pse organet e zbatimit të ligjit në Mbretërinë e Bashkuar nuk ofruan deklarata thelbësore mbi rrethanat e asaj që ndodhi, është e mundur të nxjerrë një përfundim nga raportet e medias se kjo ishte një operacion i planifikuar i forcave të sigurisë ruse që nuk korrespondojnë me realitetin”, tha zëdhënësi në një deklaratë të marrë nga Sputnik.

Policia ka rrethuar zonën afër Maltings në Salisbury, Angli, ku mediat britanike njoftuan të hënën, më 5 mars 2018 se një ish-spiun rus ishte në gjendje kritike pasi kishte ardhur në kontakt me një substancë të panjohur të dielën.
Mediat britanike e identifikuan atë si Sergei Skripal, 66 vjeç, i cili u dënua në Rusi me akuza për spiunim për Britaninë dhe u dënua në vitin 2006 në 13 vjet burg. Skripal u lirua në vitin 2010 si pjesë e një shkëmbimi spiunesh të SHBA-ruse.

Kremlini hedh poshtë akuzat për përfshirjen e Rusisë në helmimin e dyshuar të ish spiunazhit
Të dy personat e helmuar u dërguan në Spitalin e Qarkut Salisbury pasi u gjendën të pavetëdijshëm në një stol në një qendër tregtare.
“Çifti, të cilin ne besojmë se është i njohur për njëri-tjetrin, nuk ka pasur ndonjë dëmtim të dukshëm dhe është  dërguar në spitalin e qarkut të Salisbury-t, aktualisht janë duke u trajtuar për ekspozim të dyshuar për një substancë të panjohur dhe të dy mbeten në një gjendje kritike në kujdesin intensiv. Mendimet tona janë me familjet e tyre, si pjesë e pyetjeve tona, janë siguruar një sërë skenash, të tilla si restoranti Zizzi në Castle Street dhe pubi i Bishop’s Mill në The Maltings “, tha policia e Wiltshire në një deklaratë.

Burimi i mediave të BBC raportoi duke cituar burimet e veta se burri ishte Sergei Skripal, ish-oficer i Drejtorisë së Inteligjencës së Rusisë (GRU), akuzuar për spiunazh në emër të Londrës, i cili iu dha azil në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vitin 2006, Skripal u dënua në Rusi me 13 vjet burg për bashkëpunimin me Shërbimin Sekret të Inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar MI-6 dhe transferimin e emrave të agjentëve të inteligjencës ruse që punonin në fshehtësi në Evropë. Në vitin 2010, atëherë Presidenti rus Dmitri Medvedev nënshkroi një dekret duke falur Skripalin./sputnik/Gazeta Impakt