Bota

Sri Lanka: Përplasje mes budistëve dhe muslimanëve, shpallet gjendja e jashtëzakonshme!

Sri Lanka ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për 10 ditë për të frenuar përhapjen e dhunës, tha një zëdhënës i qeverisë të martën, një ditë pasi budistët dhe muslimanët u përleshën në rajonin Kandy të ishullit të madh të Oqeanit Indian.

Tensioni ka qenë në rritje midis dy komuniteteve në Sri Lanka gjatë vitit të kaluar, me disa grupe budiste që kanë akuzuar myslimanët për detyrimin e njerëzve për t’u kthyer në Islam dhe vandalizimin e vendeve arkeologjike budiste.

Disa nacionalistë budistë gjithashtu kanë protestuar kundër pranisë në Sri Lanka të kërkuesve të azilkërkuesve nga Rohingya muslimane nga kryesisht Mianmar budist, ku nacionalizmi budist gjithashtu ka qenë në rritje.

“Në një takim të posaçëm të kabinetit, u vendos që të shpallte një gjendje të jashtëzakonshme për 10 ditë për të parandaluar përhapjen e trazirave komunale në pjesë të tjera të vendit”, tha zëdhënësi Dayasiri Jayasekara për Reuters.

“Gjithashtu u vendos të ndërmerr veprime të rrepta kundër njerëzve që nxisin dhunë përmes Facebook”, shtoi ai, duke iu referuar postimeve në mediat sociale.

Qeveria dërgoi trupat dhe policitë e elitës në Kandy pasi një turmë i vuri zjarrin një dyqani në pronësi muslimane, duke imponuar që nga e hëna të shpallet gjendje emergjente për të parandaluar përplasjet mes budistëve s sinhalezë dhe pakicave të muslimanëve.

OPINIONE