Shqipëri-Kosovë, Daçiç:Politikanët shqiptarë kërcënim për Ballkanin

“ Politikanët shqiptarë po shndërrohen në kërcënim për paqen dhe stabilitetin në Ballkan dhe në Evropë” është kjo deklarata e ministrit të jashtëm serb Ivica Dacic vetëm pak ditë pasi kryeministri shqiptar Edi Rama u shpreh për revistën ‘Politico’ se nëse BE zbeh mundësitë për anëtarësim atëherë bashkimi Kosovë Shqipëri nuk mund të jetë i pamundur, deklaratë kjo e mbështetur edhe nga presidenti i Kosovës Hashim Thaci dhe kryetari i komunitetit shqiptar në Bujanovc Jonuz Musliu.

“Deklaratat e koordinuara të Ramës, Thacit dhe Jonuz Musliut tregojnë se qëllimi i shqiptarëve është krijimi i Shqipërisë së Madhe. A do të reagojë BE, SHBA dhe Britania? Nëse ato nuk reagojnë tani do të jenë përgjegjëse për pasojat” u shpreh Dacic.

Ai shtoi se shqiptarët duhet të kenë kujdes me deklaratat e tyre.

“Serbia nuk po provokon por nuk ka frikë askënd. Për fat të mirë e gjithë kjo është një ëndërr. Megjithatë eksperienca na ka mësuar se rruga që të con nga ëndrra në një makth është e shkurtër” shprehet ministri serb vetëm një ditë një ditë para vizitës në Bruksel.

Rusia: Perëndimi të mos hesht para deklaratave të politikanëve shqiptarë

Por deklaratat e kryeministrit shqiptar kanë shkaktuar shqetësim edhe tek ministria e jashtme ruse e cila i cilëson si përpjekje për të destabilizuar Evropën Juglindore.

Ministria e jashtme ruse po ashtu kërkon që SHBA dhe BE të mos heshtin dhe të japin një përgjigje të duhur.

Ministria jashtme ruse shprehet se është e nevojshme që komuniteti ndërkombëtar të shprehet se është e papranueshme që politikanët shqiptarë dhe jo vetëm të deklarojnë pretendime territorial, dhe rishikim të kufijve. Në reagim thuhet se ministria bën thirrje që partnerët perëndimorë të veprojnë në bazë të të drejtës ndërkombëtare dhe të mos përdorin standarte të dyfishta.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne