Shtyrja sërish e sulmit tokësor kundër Gazës/ Shtohen mosmarrëveshjet mes Netanjahu dhe autoriteteve ushtarake

Burime izraelite njoftuan shtyrjen e sërishëm të sulmit tokësor izraelit kundër Rripit të Gazës, këtë herë me pretekstin e pritjes së bashkimit të forcave amerikane.

Agjencia e lajmeve Mehr njoftoi se radio e ushtrisë së regjimit sionist ka raportuar se Tel Avivi ka pranuar kërkesën e Uashingtonit për të shtyrë sulmin tokësor në Gaza deri në mbërritjen e më shumë forcave amerikane.

Kjo është pavarësisht faktit se ditët e fundit ushtria e regjimit pushtues sionist ka njoftuar disa herë se është shumë afër fillimi një sulmi tokësor kundër Gazës, por kjo nuk ka ndodhur deri më tani.

Dje, përpjekja e një njësie të ushtrisë së regjimit pushtues sionist për të pushtuar Rripin e Gazës nga toka u përball me një reagim të rëndë të rezistencës palestineze, gjatë së cilës forcat sioniste, përveç vrasjes së një personi, u detyruan të tërhiqen plotësisht nga zona e luftimeve.

Në të njëjtën kohë, mediat hebraike publikuan raporte për përshkallëzimin e mosmarrëveshjeve mes kryeministrit të regjimit sionist, Beniamin Netanjahu dhe zyrtarëve të ushtrisë së këtij regjimi.

Prandaj, pika kryesore e mosmarrëveshjes midis Netanjahut dhe udhëheqësve ushtarakë sionistë ka të bëjë me vlerësimin e situatës së luftës, planet ushtarake dhe vendimet e bazuara në të.

“Yediot Aharonot” raportoi gjithashtu se tani kriza e mosbesimit midis Netanjahut dhe zyrtarëve të ushtrisë, madje edhe ministrit të tij të luftës Yoav Galant është intensifikuar, gjë që e ka bërë të pamundur aktivitetin dhe koordinimin e përbashkët midis kryeministrit dhe ministrit të luftës të regjimit pushtues sionist./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne