Student apo spiun? Rasti kurioz i gruas izraelite që u zhduk në Irak

Nga David Miller

Portali i pavarur i lajmeve, “The Cradle” më 5 korrik dha lajmin për zhdukjen e shtetases izraelite Elizabeth Tsurkov në Irak, bazuar në informacione nga burime të sigurisë në vend.

Disa orë më vonë, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu konfirmoi zhdukjen e saj, duke pretenduar se grupi i rezistencës irakiane Kataeb Hezbollah e kishte rrëmbyer atë, një akuzë që grupi e mohoi me forcë.

Tsurkov është regjistruar si Ph.D. student në Universitetin Princeton me qendër në Nju Xhersi dhe thuhet se është një aktiviste e njohur “anti-pushtuese” në entitetin sionist. Lajmi u shfaq rreth tre muaj pasi ajo dyshohet se u zhduk në Irak.

Nuk kaloi shumë kohë dhe u zbuluan një sërë postimesh të vjetra që tregonin se ajo kishte qenë në inteligjencën ushtarake ndërsa ishte pjesë e forcave pushtuese izraelite gjatë luftës së Libanit të vitit 2006 dhe se ajo kishte qëndruar në rezervat ushtarake izraelite të paktën deri në gusht 2011.

A ishte e mundur, pyesnin njerëzit, që ajo ishte në Irak për qëllime të liga?

Nga njëra anë, mbështetësit e saj kanë lëshuar ulërima zemërimi në mbrojtjen e saj, duke thënë se ajo ishte një anti-sioniste parimore ose të paktën një aktiviste kundër pushtimit (çfarëdo që të thotë kjo) dhe mike e palestinezëve.

Universiteti i Princeton-it, ku ajo është studente e diplomuar, gjithashtu e mbrojti atë në Tëitter, duke treguar se ajo është në Irak duke bërë kërkime në terren.

Megjithatë, rregullat e kërkimit në Princeton i ndalojnë studentët e gradave të udhëtojnë në vendet e “Kategorisë X” siç përcaktohet nga Departamenti i Shtetit i SHBA. Iraku renditet si një vend i Kategorisë X.

Për më tepër, Tsurkov thuhet se ka udhëtuar me pasaportën e saj ruse dhe kështu ka maskuar statusin e saj si shtetase izraelite (gjë që do të kishte rezultuar në ndalimin e saj nga vendi).

Deklarata e regjimit sionist jep një të dhënë të mundshme për këtë duke thënë se ajo po e vizitonte me “iniciativën e saj” dhe kështu jo zyrtarisht si studente.

Kjo do t’i lejonte asaj të prishte rregullat dhe gjithashtu t’i jepte vehtes mbulim të besueshëm nëse ajo ishte atje në një lloj misioni spiunazhi për regjimin izraelit te Mossadit ose ndonjë agjencie tjetër.

Megjithatë, me siguri do të ngrinte pyetje për Princeton që konfirmonin rolin e saj si kërkuese. Siç e kemi parë, udhëtimi për të ndërmarrë kërkime për doktoraturën e saj do të ishte një shkelje e qartë e rregullave të kërkimit të institucionit, e cila do të ishte e ndaluar sipas rregullave.

Përveç kësaj, duket se Tsurkov ka udhëtuar ilegalisht në Liban për tre muaj, përsëri me pasaportën e saj ruse. E rëndësishmja, ajo nuk po studion Libanin për doktoraturën e saj.

Kur ishte në Irak, Tsurkov bëri të ditur në intervista për media (në arabisht) se ajo nuk ishte muslimane dhe gjithashtu se ajo kundërshtonte ndikimin “lindor” në Irak, domethënë rolin e Iranit.

Mënyra se si ajo e diskutoi këtë mund të shihet lehtësisht si një kundërshtim inkurajues ndaj Iranit ose aleatëve të tij irakianë si “Kataeb Hezbollah” në vendin arab. Kjo do të dukej një arsye e besueshme që ajo të ndalohej nga grupi, megjithëse nuk ka asnjë provë për ta verifikuar këtë.

Gjatë jetës së saj të deritanishme, Tsurkov ka pasur shumë përvoja me agjencitë e inteligjencës. Në periudhën që me sa duket ishte një rezerviste e forcave pushtuese izraelite, Tsurkov u angazhua në kërkime dhe ndërhyrje në mbështetje të ndryshimit të regjimit në Siri, duke punuar drejtpërdrejt me organizata të njohura si përfaqësues të inteligjencës perëndimore, duke përfshirë Bellingcat, Këshillin Atlantik dhe një reduktim të dukshëm nga jashtë të CIA-s, Linjat e Reja.

Por lidhjet shkojnë shumë prapa.

Ata filluan kur ajo ishte fëmijë. Prindërit e saj, Arkady dhe Ira, të cilët tani jetojnë në një vendbanim të paligjshëm në Palestinë, ishin më parë qytetarë të Bashkimit Sovjetik.

Ndërsa atje, ata ishin pjesëmarrës në një operacion të inteligjencës sioniste të drejtuar nga agjencia e inteligjencës ultra-sekrete Nativ. Udhëheqësi i operacionit në Bashkimin Sovjetik ishte Anatoly Schcharansky (tani i njohur si një politikan i shquar izraelit me emrin e tij sionist Natan Sharansky).

Fushata përfshinte krijimin e idesë së rreme se kishte një “antisemitizëm të ri të kuq” në Bashkimin Sovjetik. Babai i Elizabeth, Arkady, ishte shoku i burgut të Sharansky. Djali i Sharansky shkroi një artikull për Elizabeth në Neë York Times, me titull “Shoqja ime i guximshme, e shkëlqyer”

Prindërit e saj më vonë u larguan nga Rusia për në koloninë sioniste dhe Tsurkov jetoi në Kibbutz Nir David, i lidhur me Hashomer Hatzair, grupi “socialist” sionist.

Siç e kam vënë në dukje diku tjetër, ky është një grup që pretendon të jetë socialist, por që refuzoi t’i lejonte arabët të bashkoheshin me paraardhësit e tyre dhe ishin, sipas të gjithave tëdhënave, pjesëmarrës entuziastë në spastrimin etnik të Nakba.

Tsurkovët më vonë u zhvendosën në vendbanimin e paligjshëm të Kfar Eldad në Gush Etzion afër Hebronit. Në moshën 9-vjeçare, Tsurkov festoi vrasjen e kryeministrit izraelit nga një sionist ekstremist. Vrasësi i tij “flitet në shumë qarqe izraelite”, siç raporton Jeëish Neës.

Pasi iu bashkua inteligjencës ushtarake gjatë pushtimit të Libanit në vitin 2006, ajo mbeti rezerviste deri të paktën në vitin 2011. Që atëherë, ajo ka vazhduar të punojë me agjencitë e inteligjencës, edhe pse ndoshta pa qenë oficere në ndonjë agjenci të caktuar.

Ajo është renditur si bashkëpunëtore kërkimore në Forumin për Mendimin Rajonal në Tel Aviv. Forumi u themelua nga ish-oficeri i inteligjencës ushtarake izraelite Dror Ze’evi, djali i ish-zëvendës kreut të Mossad, Benjamin Ze’evi.

Tsurkov është gjithashtu i lidhur me Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme neokonservatore të linjës së ashpër, një grupim i kampusit të larguar në vitin 1970 nga protestuesit kundër luftës mes zbulimeve për lidhjet e tij me Pentagonin dhe CIA-n.

Ajo mund të shihet duke diskutuar për Sirinë në FPRI në prill 2020 në YouTube.

Tsurkov punoi si konsulente me Këshillin Atlantik dhe njësinë e tij të kërkimit dhe propagandës së Inteligjencës me burim të hapur, Digital Forensic Labs, në një projekt që përfshinte gjithashtu bashkëpunimin me “Belling Cat”, MI6.

Studimi i titulluar “Thyerja e Ghouta avancoi rastin tashmë të diskredituar se sulmet me armë kimike ishin kryer nga qeveria siriane. Në realitet, sulmet e supozuara të “klorit” të ekzaminuara nga OPCË ishin sulme të rreme dhe dy sulmet kryesore të supozuara “Sarin” në Ghouta (2013) dhe Khan Sheikhoun (2017) ishin gjithashtu të pavërteta.

Këto “sulme” që përfshijnë ndonjëherë viktima reale civile (dhe kështu përbënin krime lufte), u prodhuan dhe skenat u krijuan nga grupet rebele përfaqësuese të NATO-s me ndihmën e një sërë OJQ-sh të financuara nga MI6, “gazetarë të lirë” dhe aktorë të tjerë.

Në mesin e atyre që u janë dhënë “falënderime të veçanta” në raport është Mayday Rescue, MI6-ja që është implikuar vetë në krimet e luftës në Siri përmes përfshirjes së saj në sulme të falsifikuara me armë kimike.

Zbulimet e fundit kanë treguar se përveç udhëheqësit të tashmë të ndjerë britanik të grupit, James Le Mesurier, që ka qenë një ish-operativ i inteligjencës ushtarake, gruaja e tij e atëhershme Emma thuhet se ishte një operative në shërbim të MI6 gjatë kohës së saj me Mayday.

Me fjalë të tjera, Elizabeth Tsurkov mund të identifikohet si pjesë e një operacioni të drejtuar nga inteligjenca në Ghouta, qoftë me apo pa dashje.

Lidhja e Tsurkov me “Linjën e re” është gjithashtu interesante. Është një institut i dyshimtë me bazë në SHBA, i mbushur me fanatikë neokonservatorë të ndryshimit të regjimit, duke përfshirë ata të përfshirë në operacionet propagandistike të NATO-s mbi Sirinë.

Ai duket se financohet nga një kompani shpendësh, në të cilën ka investuar themeluesi dhe presidenti Ahmed Alëani. Por duke pasur parasysh rolin e tij në bordin këshillimor të Komandës së Ushtrisë Amerikane në Afrikë, rezultatin e Institutit dhe hakerat dhe lobistët e përfshirë për ndryshim të regjimit, ka shumë mundësi që CIA është afër tij.

A ishte Tsurkov në një mision spiunazhi për Mossad, MI6 apo CIA në Irak? Asgjë nuk është ende e qartë. Ajo që mund të themi është se ajo ka shumë vite përvojë, që nga fëmijëria, në lidhje të ngushtë me operativët e inteligjencës (përfshirë edhe babanë e saj) organizatat dhe punonjësit e inteligjencës ngjitur me inteligjencën.

Thjesht prania e saj në Irak ishte e paligjshme dhe do t’u jepte autoriteteve të drejtën ta ndalonin, por lidhjet shtesë të shumta me agjencitë e inteligjencës tregojnë një histori krejtësisht të errët për Elizabeth Tsurkov./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne