Suedi, në kopshtin e një xhamie lihet një derr i ngordhur

Raportohet se në kopshtin e një xhamie në Skovde të Suedisë është lënë një derr i ngordhur.

Në deklaratën e Policisë në Skövde thuhet se në mesnatë në kopshtin e një xhamie në Skövde është lënë një derr i ngordhur.

Lidhur me incidentin kanë nisur hetimet për nxitje të grupit etnik dhe krim të urrejtjes.

Sipas lajmit të gazetës “Nyheter 24”, Skövde është qyteti me numrin më të madh të krimeve të urrejtjes të kryera në Suedi në vitin 2024 sipas raportit të popullsisë./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne