EtiketePakistan

Bota

Xhamu Kashmiri ndahet në dy pjesë

Xhamu Kashmiri, statusi i veçantë i të cilit u hoq më 5 gusht të këtij viti nga qeveria nacionaliste hindu e kryeministrit të Indisë, Narendra Modi, u nda në...

Bota

Një tërmet 5.8 ballë godet Pakistanin

Një tërmet i fuqishëm prej 5.8 ballë ka goditur kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad dhe qytete tjera në provincën lindore Punjab. Tërmeti shkaktoi frikë te...

Bota

Pakistan: Vritet “Babai i Talebanëve”

Një klerik mysliman i njohur si ‘“Babai i Talebanëve”, pasi universiteti i tij ndihmoi në nisjen e lëvizjes islamike, është vrarë sot në Pakistan. Sami ul-Haq...

Bota

Burgoset lideri opozitar pakistanez

Një gjykatë në Pakistan ka urdhëruar që lideri opozitar, Shahbaz Sharif të dënohet me burg për 10 ditë, pasi u arrestua në një rast për korrupsion. Ai, duket...

Bota

Zgjedhje presidenciale në Pakistan

Sot në Pakistan mbahen zgjedhjet presidenciale indirekte, ku për kreun e shtetit garojnë tre kandidatë. Deputetët e Parlamentit kombëtar zgjedhin presidentin e...