Tatar dënon pretendimet për përdorimin e bazës britanike në Qipron Greke për të mbështetur Izraelin

Presidenti i Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC) komentoi pretendimet se Britania ka përdorur bazat e saj në Qipron Greke për të mbështetur sulmet e Izraelit në Gaza, duke theksuar se veprime të tilla nuk do të kenë kurrë miratimin nga populli turk. Presidenti Ersin Tatar tha për Anadolu se nuk është mirë që Britania, si një shtet i respektuar, të mbështesë një masakër të tillë. Ai tha: “Është edhe më e rëndë nëse ndërhyrja bëhet nga Qiproja, sepse Qiproja është atdheu ynë ku kemi lindur dhe jemi rritur. Populli turk qipriot e dënon një incident të tillë dhe nuk e miraton kurrë. Të qenët pjesë e një brutaliteti të tillë nga këtu”.

Pas 7 tetorit, pretendohet se Britania përdori bazat e saj në Qipron Jugore për të mbështetur sulmet e Izraelit në Gaza. Gazeta Haaretz pohoi se më shumë se 40 avionë amerikanë mallrash, 20 britanikë dhe shtatë helikopterë mallrash transportuan armë, pajisje dhe personel në bazën Akrotiri në ishullin e Qipros. Udhëheqësi grek qipriot, Nikos Christodoulides, ka thënë se bazat e Britanisë në ishull nuk u përdorën nga ShBA-ja për transportin e armëve dhe municioneve në Izrael, por ishin të përgatitura për evakuime të mundshme në rajon nga britanikët dhe amerikanët.

Cyprus Mail raportoi më 21 nëntor se Ministri britanik i Shtetit i Forcave të Armatosura, James Heappey, paralajmëroi shtimin e numrit të trupave në ishull dhe në Mesdheun Lindor nga 3.500 në 4.500 pas 7 tetorit. Ministria britanike e Mbrojtjes informoi parlamentin më 13 nëntor se Forcat Ajrore Mbretërore i dhanë mbështetje vëzhgimi Izraelit me aeroplanët e patrullimit detar P-8 Poseidon dhe mjete të tjera ushtarake pas 7 tetorit.

Më 13 tetor, zyra e kryeministrit britanik njoftoi se kryeministri Rishi Sunak kishte udhëzuar vendosjen e dy anijeve luftarake, tre helikopterëve ushtarakë dhe disa avionëve në bazat në pjesën greke të ishullit për mbështetje ndaj Izraelit, forcimin e stabilitetit rajonal dhe rritjen e parandalimit në zonë. Duke dënuar sulmet e Izraelit në Gaza, Tatar tha: “Si populli turk qipriot, ne shprehim shqetësimin tonë në nivelin më të lartë. Dënojmë dhunën dhe brutalitetin, që ka shkaktuar vdekjen e mijëra njerëzve, duke përfshirë civilë të pafajshëm, fëmijë dhe të moshuar, si dhe jemi kundër forcës joproporcionale”.

Duke theksuar se Türkiye është i vetmi vend që përmbush rolin e saj midis garantuesve me Operacionin e Paqes në Qipro të vitit 1974, Tatar kujtoi se Britania mbeti indiferente gjatë ngjarjeve të vitit 1963. “Megjithatë, ata ndërhyjnë në punët e një vendi tjetër duke përdorur këto baza. Për shkak të bazave që ata kanë marrë në të kaluarën, Britania mund të kryejë operacione ushtarake në këto rajone sipas dëshirës”, tha ai./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne