A do te zhvendoset udheheqja muxhahedine drejt Kanadase?

Ne nje lajm te botuar nga agjensia e lajmeve iraniane Tasnim News, Press TV dhe media te tjera thuhet qe udhëheqësit e Organizatës terroriste Mujahedin-e-Khalq (MEK) po bëjnë marrëveshje për të zhvendosur anëtarët e tyre nga Shqipëria per në Kanada.

Ky lajm nese eshte i vertete eshte nje lajm super i bujshem e ndoshta me i bujshem edhe sesa largimi i zevendesit te Edi Rames, Arben Ahmetajt drejt Kanadase. Sikur lajmi te jete i vertet ai do te shkaktoje pakënaqësi dhe urrejtje në kampin muxhahedin te Manzes nga ushtaret e thjeshte. Per te qetesuar muxhahedinet Massoud Rajavi do te duhej qe te dale dhe qetesoje ushtaret e tij. Megjithate sikur dihet tashme, Massoudi nuk jeton me dhe nuk pritet qe MEK-u te bej ndonje reagim per kete pune me komandantin e tij suprem. Qeveria shqiptare deri me tani po rri ende urte sikur qendron urte per largimin e Arben Ahmetaj drejt Torontos ne Kanada. Pyetja e madhe qe shtron Gazeta Impakt eshte:

A do te largohet udheheqesia e mergates muxhahedine drejt Kanadase sikur thone mediat iraniane, tani qe regjimi i Edi Rames u ka ndaluar aktivitetet politike? Po Ilda Hoxha e portalit faktoje.al te sponsorizuar nga USAID-i dhe instituti East West Management Institute (EWMI)  a do ta hetoje kete lajm dhe te tregoje nese me te vertete udheheqesia e MEK-ut do te shperngulet drejt Kanadase?

Shkrimi per largimin e muxhahedineve drejt Kanadase, nga Tasnim News eshte me poshte:

Drejtuesit e MEK thuhet se kanë vendosur të zhvendosin bazën e tyre në Kanada pas presioneve të forta të qeverisë shqiptare dhe pas dështimit të negociatave të tyre me qeverinë e Parisit për zhvendosjen në Francë.

Një burim i informuar i brendshëm tha për Tasnim se terroristët e MEK kanë dalë me planin e zhvendosjes pasi qeveria e Shqipërisë dhe gjykata e saj vendosën kufizime ndaj grupit terrorist pas zbulimit të provave inkriminuese nga kampi i tyre Ashraf-3 pranë Manzes, një qytet i vogël kodrinor 30 kilometra në perëndim të kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranës.

“Krerët e MEK-ut po bëjnë përgatitje për tërheqjen graduale të anëtarëve të tyre nga Shqipëria,” tha burimi.

Burimi vuri në dukje se terroristët e MEK nuk kanë arritur të marrin pëlqimin e Francës për zhvendosjen e një numri të elementeve të tyre në një kamp në Auvers-sur-Oise në periferi të Parisit. Terroristët e MEK kanë përdorur lobet e tyre në qeverinë kanadeze, vuri në dukje burimi, duke shtuar se janë bërë marrëveshje për zhvendosjen e elementëve të MEK me pasaporta të përkohshme kanadeze ose leje të përkohshme qëndrimi në Kanada në hapin e parë.

Thuhet se terroristët e MEK kanë marrë vendimin pasi kanë kuptuar se status quo-ja e tyre në Shqipëri është e ngjashme me atë që kanë përjetuar në Irak. Javën e kaluar, qeveria e Shqipërisë e ndaloi hyrjen në vend Maryam Rajavi, kryetare e grupit terrorist MEK. Burimet thanë se gjykata kundër terrorizmit e Shqipërisë e ka lëshuar ndalimin pas shqyrtimit të provave që tregojnë se grupi ka organizuar e drejtuar aktivitete terroriste në Iran. Rajavi u largua nga Shqipëria në Francë në fund të qershorit, pasi forcat e policisë shqiptare bastisën kampin e MEK për shkak të angazhimit të saj në “terror dhe sulme kibernetike” kundër institucioneve të huaja.Ata sekuestruan 150 pajisje kompjuterike të lidhura me aktivitete terroriste. Të paktën një terrorist i MEK-ut u vra dhe dhjetëra të tjerë u plagosën gjatë përleshjeve në kamp.

Anëtarët e MEK kaluan shumë vite në Irak, ku u pritën dhe u armatosën nga ish-diktatori irakian Saddam Hussein. Ata mbajtën anën e Sadamit gjatë luftës së imponuar të viteve 1980-88 kundër Iranit dhe më pas e ndihmuan atë të shuante kryengritjet e brendshme në pjesë të ndryshme të vendit. Grupi i urryer është përgjegjës për vrasjen e mijëra civilëve dhe zyrtarëve iranianë pas fitores së Revolucionit Islamik ne 1979. Më shumë se 17,000 iranianë, shumë prej tyre civilë, janë vrarë nga duart e MEK-ut në akte të ndryshme terrorizmi, duke përfshirë bomba në vende publike dhe vrasje me qëllim./gazetaimpakt/tasminnews

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne