Opinion

TURQIA DHE MESDHEU…!

Nga Savash Veliu

Nga Departmenti Amerikan u paralajmerua se ajo do braktis Lindjen e Mesme dhe ca shtete si Franca, Rusia, israeli, Turqia e tjerë filluan garat për ta plotësuar këtë vakum dhe të vijnë përplasjet e para mes forcave të lartpërmendura për të dominuar Mesdheun. Por siç duket sipas dukurive që paraqiten në terren SHBA-ja do të rikthehet sërish në Mesdhe e cila fiton prioritetin e madh shkaku bazeneve të gazit që duhet të jen nën kontrolin e kompanive gjigante cioniste si ‘’VITOL Group’’. Derisa israeli po nxiton të normalizoj marrëdheniet me kriptoarabët në anën tjetër bombat pëlcasin në Liban kurse ne Idlib të sirisë Rusia mbron israelin karshi Turqisë që të mos zbres në Liban. Këtu Tani duhet të shihet kah do reshtohet Irani… Në këtë rast duhet llogaritur se në konfliktin mes Ermenisë dhe Azerbejxhanit irani mbështet Armeninë?

Shpërthimi i madh që ndodhi në Liban ishte involvimi pa dëshirën e tij në zinxhirin e Luftës për ta krijuar ISRAEL’in e Madh, akt i cili e karikon përfundimin e hallkës së gjashtë të zinxhirit ”L”. Tentativa është shkatërrohet Limani i Bejrutit me gjithë Libanin nga e drejta e saj për gazin natyror përreth brigjeve detare dhe të hapet rruga e gazit nga Siria përmes PKK-PYD-së amerikane e ai të bartet drejt mesdheut lindor duke e bajpasuar Turqinë. Janë vetëm këta dy shtete bregdetare të përjashtuara nga mesdheu lindor prej Israelit, greqisë, emiratet, franca, rusia dhe amerika!

E gjithë kjo rrëmujë bëhet përmes konfliktit të Azerbejxhanit  të tërheqet vëmendja dhe dekoncetrimi i Turqisë nga zona e mesdheut lindor mbi të cilën turqia eskluzivisht ngul këmbë duke mbrojtur sovranitetin detar të saj dhe ate të Libanit, dy shtete të përjashtuara nga projekti ”ISMET” të udhëhequr nga israelo-grekoqipriotët!

Veprimet turke në terren zbrapsi tentativat e Evropës, Francës, Rusisë dhe SHBA-së dhe i detyroi ti ulin tonet e zjarrta që habiti edhe Merkelin se si Erdogan & Mitsotakis dhe Macron qetësohen dhe përcaktojnë kur do të mbahen telekonferencat. A thua Erdogani ua shpalosi planet e errta të SHBA-së dhe të Israelit kundër Francës e Turqisë dy fuqive më të mëdha pas asaj Amerikane brenda NATO’s që ti përplasë dhe të del këtu fitues Amerika me Israelin!

Macron zhvilloi një bisedë telefonike me homologun turk Rexhep Tajip Erdogan si marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjen e Mesdheut Lindor.

Kështu Macron i parandaluar tha; “Ne evropianët jemi gati për dialog, por jo me koston e frikësimit, jo me koston e mbijetesës së më të fortit, me respekt për të drejtën ndërkombëtare, bashkëpunim dhe respekt midis të aleatëve“, në fjalimin në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.

Por siç duket edhe Shërbimi Secret Turk ‘’MIT’’ nuk ri duarkryq. Ndoshta Turqia shtypi butonin për aktivizimin edhe të protestave në Mali kundër pranisë ushtarake të Francës në vend. Po edhe në Egjipt që ta destabilizoj me kaos Egjiptin nga Brenda me tentim tia ndal procesin e filluar nga israeli në mesdheun lindor… Për herë të parë në këto protesta janë hedhur sllogane që kërkojnë largimin e gjeneralit SISI.

Deri më tani më shumë se 60 figura opozitare janë unifikuar me këto protesta dhe kërkesat e tyre politike. Ekspertët parashikojnë një revolucion me të madh sesa ai që rrëzoi Mubarak nëse qeveria nuk i merr parasysh kërkesat e tyre derisa ushtria nuk ndërhyn ndaj protestuesve. A thua kjo eshte fundi Sisit?!

Ri Renditja botërore varet krejt se, kush do ta drejtoje detin e Mesdheut. Klanet që mbizotrojne botën cioniste, gati gjysëm shekulli bëjn plane për të kontrolluar detin mesdhe nga do të krijohet shteti “Israeli i madh”. Takimet e shpeshta të klaneve cioniste (masonëve) në periferitë e Siciljes për krijimin e Israelit të madh si dhe kontrollin mbi pasuritë e detit mesdhe morën fund këto ditë.

Klanet masono-cioniste filluan të organizojnë trazira në mes shteteve që kanë hise në detin mesdhe siç janë Egjipti, Libia, Algjeria, Tunisia, Siria, Libani dhe Turqia…

Nuk ishte rastësishtë burgosja dhe vrasja e kryetarit legjitim të Egjiptit, të ndjerin Mohammed Morsi.

Nuk ishte rastësishtë lufta qytetare në Libi dhe vrasja e Muammar Gaddafit. Nuk ishte rastësishtë ndërhyrja e cinisteve që të mos realizohet “Pranvera Arabe” ku vetëm në Tunizi cionistët organizuan tre herë tentim puç shteti por fal Turqisë dhe shefit të Intelegjencies Turke Hakan Fidan, cionistët dhe planet e tyre dështuan për krijimin e shtetit “Israeli i madh” dhe të shkoj drejt fundosjes..

Fundosja e planit cioniste do të çoj Turqinë drejt krijimit të një Turqie të madhe pashmangshëm e cila do të mbikqyr detin mesdhe dhe do të drejtoj rendin e ri botëror.