U miratuan dje nga Parlamenti, betohen para Presidentit ministrat e rinj të qeverisë Rama

U betuan sot para Presidentit të Republikës Barjam Begaj ministrat e rinj të qeverisë Rama.

Një ditë më parë ata u miratuan nga Parlamenti, pasi më herët emrat e tyre u dekretuan nga Presidenti.

Ndryshimet në qeveri kryeministri Edi Rama i cilësoi si të rëndësishme për të përmbushur atë që ai e quajti misioni Shqipëria 2030 ndërsa janë kundërshtuar nga opozita që i ka quajtuar makjazh për të mbuluar aferat korruptive dhe pasojat e tyre mbi kabinetin qeveritar.

Emrat e ministrave që ikin dhe të atyre që vijnë;

Ministër i Financave dhe Ekonomisë – Emërohet Ervin Mete; Largohet Delina Ibrahimaj

Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit – Emërohet Delina Ibrahimaj; Largohet Edona Bilali

 

Ministre e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale – Emërohet Albana Koçiu; Largohet Ogerta Manastirliu

Ministër i Arsimit dhe Sporti – Emërohet Ogerta Manastirliu; Largohet Evis Kushi

Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme – Emërohet Igli Hasani; Largohet Olta Xhaçka

Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit – Emërohet Anila Denaj; Largohet Frida Krifca

Ministër i Pushtetit Vendor (Ministri e re): Emërohet Arbjan Mazniku

Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet (Shkrihet) – Largohet Milva Ekonomi.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne