Ushtarët izraelitë arrestojnë 40 palestinezë në Bregun Perëndimor

Ushtarët izraelitë kanë arrestuar 40 palestinezë në Bregun Perëndimor nën pushtim. Në një deklaratë të përbashkët nga Shoqata e të Burgosurve Palestinezë dhe Delegacioni për të Burgosurit dhe të Liruarit të lidhur me Organizatën për Çlirimin e Palestinës thuhet se Izraeli vazhdon bastisjet e tij në Bregun Perëndimor dhe në Kudsin Lindor.

Në bastisjet që forcat izraelite kanë kryer në shtëpitë e palestinezëve në qytetet, Nablus, El Khalil, Kudsin Lindor, Jericho dhe Betlehem, thuhet se janë arrestuar të paktën 40 palestinezë, përfshirë në mesin e tyre fëmijë dhe ish të burgosur të liruar.

Numri i palestinezëve të arrestuar nga Izraeli në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor që nga 7 tetori 2023 është rritur në 8.310. Që nga 7 tetori 2023, kur ushtria izraelite filloi sulmet në Rripin e Gazës, ka patur rritje të arrestimeve, bastisjeve dhe sulmeve kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Kudsin Lindor./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne