Historia Kuriozitete Opinion

Vatikani, shkaterruesi dhe grabitesi i pasurive te Konstandinopojes!

Ne vitin 1203 Papa Innocent III organizoi nje kryqezate te madhe ku mirrnin pjese te gjitha vendet e Evropes perendimore me preteksin per te cliruar Jerusalemin nga kontrolli i muslimaneve. Sulmi i kesaj kryqezate do te fillonte me marrjen e Egjypti dhe pastaj do te shtrihej drejte Jerusalemit, por cuditerishte ne momentet e fundit kryqezata e ndryshoi kauzen e saj dhe perfundoi ne murret e Konstandinopojes. Nje kryqezate e krishtere po sulmonte befasishte nje perandori te krishtere dhe ky fakt beri qe shume mercenare kyqetare latine qe shpresonin te clironin Jerusalemin nga kontrolli i muslimaneve te largoheshin nga rradhet e ushtrise latine, por perseri kryqezata kishte forca te mjaftueshme per ta sulmuar Konstandinopojen qe ishte rrethuar nga te gjitha anet. Nga deti ishin 200 anie Veneciane qe bombardonin pa pushime Konstandinpojen, kurse nga toka sulmonin mijra mercenare te krishtere latin francize.

Ne 13 Prill te vitit 1204 rezistenca e Konstandinopojes u thye dhe forcat e krishtera latine hyne brenda murreve te Konstandinopojes ku bene masakra te medha kunder banoreve vendas. Per tre dite mercenaret kryqtare latine u lejuan te grabisnin e benin cfare te deshironin me qytetin e Konstandinopojes. Mijra banore te konstandinopojes u vrane si hakmarje per rezistencen qe bene dhe pasurite e tyre u grabiten. Bibloteka Mbeterore qe mbante brenda saje gati 150,000 libra te cmuar qe perfshinin nje periudhe kohore prej1000 vjecare u vodhe e shkaterua plotesishte nga barbaret kryqetare latine. Ne kete kohe u shduk nga skena historike edhe historia e Iliades e gdhendur me ar ne nje flet te gjate bakri qe ndodhej ne kete bibloteke. U vrane ne menyre brutale te gjithe muslimanet qe jetonin ne Knstandinopoje e u rrenuan pertoke te gjitha xhamite dhe kjo masaker erdhi vetem si hakmarje per qendresen heroike qe beri popullsia muslimane vendase ne mbrojtie te Konstandinopojes. Kryqtaret latine shkateruan e vodhen te gjitha kishat dhe manastiret orthodokse te Konstandinopojes. Pasuria e grabitur prej tyre kapnin shifrat e 900.000 qeseve te argjenta qe per ate kohe ishte nje shume kolosale. Historiani amerikane me origjine greke, Spiros Vrionis, qe njihet si studiusi me i mire i hisorise te Konstandinopojes, ka dhene kete vleresim per krimet barbare qe kane bere kryqetaret latine kur pushtuan Konstandinopojen:

“Kur u pushtua Konstandinopoja nga kryqtaret latine ,ata per tre dite, vrane, perdhunuan, grabiten e shkateruan ne ate shkalle qe edhe barrbaret Vandal e Gotet do te cuditeshin. Konstandinopoja ishte kthyer ne nje qender muzeale te artit antik bizantine dhe me nje pasuri te madhe qe cuditi pa mase edhe vete pushtuesit kryqetare latine. Venecianet kryqtare duke e pasur pasion artin i grabiten te gjitha veprat e artit, kurse kryqtaret franceze treguan nje barbari te pashoqe kunder artit duke shkateruar gjithcka. Kater kuajt e famshem ne bronx qe ndodheshin ne sheshin qendror te Konstandinopojes, u cmontuan dhe u derguan ne Venecia ku sot ndodhen ne Katedralen e Shen Markut. Ata mbasi pinin vere poshteronin e perdhunonin murgeshat dhe vrisnin pa meshire kleriket orthodokse. Kryqetaret latine e treguan fare hapur urrejtien e tyre kunder te krishtereve orthodokse kur hynin brenda kishave byzantine e shkateroni gjithcka, Ata u futen brenda kishes te Aghia Sophise dhe mbasi shkatruan te gjitha ikonat dhe statujat brenda saj, morren nje prostitute te cveshur lakuriq dhe mbasi e ulen ne fronin qendrore te patriarkut te kishes e urdheruan te kendonte, kurse vete kryqearet latine kishin shtruar banket brenda kishes e ngrinin dollira me veren e gjetur ne fucite e liturgjise te shenjte. Nga te gjitha anet, qe nga Veriu dhe deri ne Jug te Konstandinopojes, ishin bere masakra cnjerezore. Edhe sikur turqit ta kishin pushtuar qytetin ne ate periudhe, nuk do te ishin treguar kaq armiqesore sa u treguan kryqtaret latine me konstandinopolasit.”

Pushtimi i Konstandinpojes nga Kryqezata e Katert e drejtuar nga Papa Inonncent III, solli edhe shkaterimin perfundimtare te Perandorise Bizantine qe mbas kesaj kohe e humbi plotesishte stabilitetin dhe rendesine e saj qe kishte pasur me pare. Per 58 vjete te sundimt latin mbi Perandorine Bizantine, kleri orthodos e humbi ndikimn e saj mbi popullsine vendase, kjo eshte edhe arsyeja qe ne historine e kishave shqiptare shikojme shume klerike jezuite ne krye te dioqezave orthodokse.

Gezim Selmani

OPINIONE