VITI 2020 SI VIT I DIKTATURES SE KORONAVIRUSIT, AMERIKES DHE IZRAELIT

 

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi flet per origjinen e vitit te ri romak qe Shqiperia praktikon.

Flitet per vitin islamik hixhri 1442, vitin kinez 4718, vitin cifut 5781 dhe vitin iranian xhelali 1399.

Permenden ngjarjet kryesore te vitit 2020; vrasja nga amerikanet e gjeneral Kasem Sulejmanit, sulmi kunder Fondacionit Saadi Shirazi, arrestimi i Ikballe Hudutit, shpalljen te pafajshem nga Gjykata e Posacme Antikorrupsion ne 20 maj te Bekim Protopapes, Ergys Faslise, Xhezair Fishtit dhe Medat Hasanit qe u mbajten ne burg per 3 vite per hir te Izraelit, burgosjen e Bardhi Guzes ne 18 qershor pse shau Izraelin, torturen kunder imam Genci Balles ne burg me sistemin 41 bis, arrestimin ne 3 qershor te Roland Kryemadhit pse kishte mjeker dhe nuk conte gocat ne shkolle etj.

Flitet per luften civile qe MEK apo organizata e muxhahedineve iraniane e cila eshte nje paterice e Izraelit kunder Iranit, ka bere kunder defektoreve te xhihadit ne Shqiperi. Flitet per debimin nga Shqiperia te gazetarit italian Danial Kassrae, debimin e Ehsan Bidit drejt Greqise dhe burgosjen e tij, perpjekjet e Olsit, Gjergji Thanasit dhe Kujtim Gjuzit qe te ndalonin kete akt ilegal; sulmin e MEK kunder Olsit dhe Gjergji Thanasit, presionin qe ministri Sander Lleshaj dhe Gramoz Ruci ben kunder nje delegacioni deputetesh shqiptare qe donin te shkonin ne Iran dhe negocionin njohjen e pavaresise se Kosoves nga Irani dhe Bota Islamike.

Flitet per Marreveshjen Abrahamike te Jared Kushner me Emiratet Arabe. Tregohet mbi konceptin racist cifut kunder arabeve qe i sheh si skllever, bij te Ishmaelit me skllaven Hagar apo Haxhirene. Marreveshja Abrahamike ka detyruar beduinet arabe te Emirateve Arabe, Bahreinit te vendosin marredhenie me Izraelin dhe tradhetojne Palestinen.

Ne anen tjeter Arabia Saudite ka hapur te gjithe vendin per Izraelin dhe princi evangjelist Muhamed bin Selman ka mirepritur Netanjahun ne qytetin anti-islamik saudit me emer greko-biblik – Neomin sebashku me shefin e Mosadit per lufte kunder Iranit. Flitet per presionin kunder Sudanit dhe Omanit qe te vendosin marredhenie diplomatike me Izraelin dhe sesiamerikanet hoqen Sudanin nga shtet sponsor i terrorizmit me kusht qe te hapin marredhenie diplomatike me Izraelin.

Tregohet sesi Maroku shiti Palestinen me kusht qe amerikanet te pranojne pushtimin e Saharase Perendimore nga Maroku.

Tregohet sesi Jared Kushner, Mike Pompeo, Donald Trump kane bere presione te pafundme ekonomike ndaj te gjithe botes islame qe te vendosin marredhenie diplomatike me Izraelin. Kushner i ka ofruar Indonezise 2 miliard dollare nese Indonezia vendos marredhenie diplomatike me Izraelin.

Vendet arabe dhe islamike qe i kane rezistuar zhdukjes se Palestines e refuzuar pushtimin e saj nga Izraeli jane Turqia, Irani, Siria, Iraku, Algjeria, Jemeni, Malajzia, Pakistani etj. Ne krah te tyre qendron Rusia dhe Kina.

Bllokut te tradhetareve ndaj ceshtjes se Xhamise Aksa dhe Palestines iu bashkua edhe qeveria e Avdallah Hotit ne Kosove e cila erdhi ne pushtet pas grushtit te shtetit qe keshilltaret e Trumpit, Mathew Palmer dhe Richard Greenell ben kunder qeverise se Albin Kurtit.

Qeveria e Hotit nenshkroi ne 4 shtator marreveshjen e normalizimit ekonomik me Serbine, ku Kosova do merrte borxhe nga bankieret e Jared Kushnerit per te ndertuar nje autostrade dhe linje hekurudhore per Serbine qe do dilte ne Adriatik.

Presidenti Thaci sebashku me Avdullah Hotin njohen pushtimin izraelit te Palestines dhe Jeruzalemit dhe premtuan qe do cojne ambasade ne Jeruzalem. Qeveria dhe presidenti i Kosoves i shpallen lufte Boshtit te Rezistences Palestineze duke shpallur Hezbollahun organizate terroriste.

Si shperblim per kete amerikanet dorezuan Hashim Thacin si terrorist ne Hage sebashku me Kadri Veselin dhe Jakup Krasniqin.

Me pas flitet per diktaturen e koronavirusit. Vendosjen e shtetrrethimit nga Rama dhe Sander Lleshi ne mars 2020, nxjerrja e autoblindave dhe mitralozeve ne rruge; sulmin qe Nuredin Ibishi, Mentor Hoxhaj dhe RTK ben kunder Olsit. Hapjen e dosjes per perhapje paniku kunder Olsit dhe 10 gazetareve nga antiterrori; per mbylljen e xhamive ne Ramazanin 1441, ndalimi i taravive, frikesimi dhe bindja e hoxhallareve ndaj anti-Krishtit apo Mesihi Dexhallit; shkarkimi i Mulla Sules ne Maqedoni dhe bindja e Naim Ternaves ne Kosove; rrezimi i diktatures se koronavirusit ne 17 maj 2020 kur Rama shembi teatrin kombetar, vrasja e Klodian Rashes ne 8 dhjetor nga policia e koronavirusit, protestat e dhunshme per Klodian Rashen dhe pazaret e Rames me vaksinen e Sorosit Pfzier dhe kundershtimi e eger te vaksines ruse Sputnik V.

Ne fund flitet per fitoret e Turqise ne Libi, ne mbeshtetje te Azerbajxhanit ne luften me Armenine etj, dhe per mundesine e sulmit te SHBA-ve ndaj Iranit ne keto dite te fundit te sundimit te Trumpit dhe administrates evangjeliste – zioniste ne SHBA per te minuar ardhjen e Joe Bidenit si president te Amerikes – nepermjet provokimit te Armagedonit.

#Viti2020, #Izraeli, #EdiRama

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne