Bota Kuriozitete

Zbulohet e paprekur anija 2 400 vjeçare (Video)

Një anije tregtare me gjatësi 23 metra e gjetur nga një grup arkeologësh në Detin e Zi, është më e vjetra e zbuluar deri më tani. Është identike me anijen e Odiseas e ilustruar në një qeramikë të famshme në Muzeun Britanik. Sipas Thë Guardian kjo anije besohet të ketë mbetur në shtratin e detit për më shumë se 2400 vjet qëkurse u fundos.

Anija 23 metër e gjatë u gjet pothuajse e paprekur gjatë ekspeditës së vitit 2017 në një thellësi prej më shumë se 2 km. Ishin thuajse të padëmtuara, direku, timoni dhe ndenjëset e kupive ende në vend

Megjithatë, pasi u konfirmua mosha e anijes shkencëtarët mbetën pa fjalë. Siç shpjegoi grupi i arkeologëve, mungesa e oksigjenit në atë thellësi ishte arsyeja pse anija ishte konservuar në mënyrë të përsosur.

“Një anije e epokës klasike, mbijetoi pothuajse e paprekur në pjesën e poshtme, në më shumë se 2 kilometra të thella. Kjo është diçka që unë kurrë nuk mendova se do të shoh”– thotë profesor John Adams, kreu i ekipit që  bëri zbulimin tronditës. “Ky është një zbulim që ndryshon atë që dimë për ndërtimin e anijeve dhe lundrimin në botën e lashtë”-thotë ai.

E vetmja foto për anijet e këtij lloji vjen nga shtamba e  famshme “Uliksi dhe “Sirenat” ekspozuar në Muzeun Britanik dhe datat për 480-470 pes. “Anija” e Odesë është ndër më shumë se 60 varkat e zbuluara nga ekipi ndërkombëtar arkeologjik gjatë misionit të saj 3-vjeçar në Detin e Zi. Gjetjet e tjera përfshijnë, ndër të tjera, anije tregtare romake të ngarkuara me amfora dhe një anije të shekullit të 17-të.

OPINIONE