Zhduket nëndetësja turistike e Titanikut në Atlantik

Zyrtari i Rojës Bregdetare të SHBA-së thotë se kërkimet po kryhen në ‘zonën e largët’ të Oqeanit Atlantik rreth 1,450 km (900 milje) nga Cape Cod.

Roja Bregdetare e SHBA thotë se po bën gjithçka që mundet për të gjetur një anije zhytëse që u zhduk në brigjet lindore të Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara gjatë një ekspedite për të vizituar rrënojat e Titanikut.

Korporata Britanike e Transmetimeve (BBC) së pari raportoi të hënën në mëngjes se një operacion kërkimi dhe shpëtimi filloi në brigjet e Newfoundland të Kanadasë.

Kundëradmirali John Mauger, komandanti i Distriktit të Parë të Rojës Bregdetare të SHBA në Boston, i cili drejton përpjekjet e kërkimit, tha të hënën pasdite se zyrtarët u njoftuan një ditë më parë se anija, e cila kishte pesë persona në bord, ishte e vonuar.

“Vendndodhja e kërkimit është afërsisht 1,450 km në lindje të Cape Cod në një thellësi uji afërsisht 3,900 metra. Është një zonë e largët dhe është një sfidë për të kryer një kërkim atje”, u tha Mauger gazetarëve gjatë një konference për shtyp.

Ai tha se Roja Bregdetare Kanadeze dhe Forcat e Armatosura Kanadeze ishin gjithashtu të përfshira në operacion. Anijet e kërkim-shpëtimit dhe avionët, si dhe bovat e hidrolokatorëve, po përdoren dhe mjete të tjera, shtoi Mauger.

“Shqetesimet  tona  janë per anëtarët e ekuipazhit dhe familjet e atyre në bord, dhe kështu ne duam të sigurohemi që kemi bërë absolutisht gjithçka që mund të bëjmë për të gjetur anëtarët e familjes së tyre dhe për t’i sjellë ata në shtëpi të sigurt,” tha ai.

OceanGate Expeditions, një kompani me bazë në shtetin amerikan të Uashingtonit që vendos nendetëse me ekuipazh për ekspedita në det të thellë, u tha mediave në një deklaratë më herët të hënën se anija e saj ishte objekt i operacionit të shpëtimit.

“I gjithë fokusi ynë është te anëtarët e ekuipazhit  zhytës dhe familjet e tyre,” tha kompania.

OceanGate nuk tha se sa njerëz ishin në bordin e anijes së zhdukur, por tha se ishte “thellësisht mirënjohës për ndihmën e gjerë që kemi marrë nga disa agjenci qeveritare dhe kompani të detit të thellë në përpjekjet tona për të rivendosur kontaktin me zhytësin”.

David Concannon, një këshilltar i kompanisë, tha se OceanGate humbi kontaktin me nëndetësen të dielën në mëngjes. Ai kishte një furnizim 96-orësh me oksigjen, tha ai në një email për agjencinë e lajmeve Associated Press të hënën pasdite.

“Tani kanë kaluar 32 orë që nga sipërfaqja ”, tha Concannon, duke shtuar se zyrtarët po punojnë për të marrë një automjet të operuar në distancë që mund të arrijë një thellësi prej 6,000 metrash (rreth 20,000 ft) sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndërkohë, Action Aviation konfirmoi se kryetari i kompanisë së saj, biznesmeni britanik Hamish Harding, ishte një nga turistët në bord. Drejtori menaxhues i kompanisë, Mark Butler, i tha AP se ekuipazhi u nis të premten.

“Po bëhet çdo përpjekje për një mision shpëtimi. Ka ende mjaft kohë për të lehtësuar një mision shpëtimi; ka pajisje në bord për mbijetesë në këtë ngjarje, “tha Butler. “Ne të gjithë shpresojmë dhe lutemi që ai të kthehet shëndoshë e mirë.”

Në një postim në Instagram të shtunën, Harding tha se ishte “krenar që më në fund njoftoi” se do të merrte pjesë në ekspeditë.

“Për shkak të dimrit më të keq në Newfoundland në 40 vjet, ky mision ka të ngjarë të jetë misioni i parë dhe i vetëm me njerëz në Titanikun në vitin 2023. Një mundesi e kushteve atmosferike sapo është krijuar dhe ne do të tentojmë një zhytje nesër,” shkroi ai. .

Postimi i Harding tregon një tjetër anëtar të ekuipazhit që mund të jetë në bordin e nëndetëses së zhdukur: Paul Henry Nargeolet, një studiues francez që ka bërë më parë punë meTitanikun. “Ekipi në nëntokë ka disa eksplorues legjendar, disa prej të cilëve kanë bërë mbi 30 zhytje në RMS Titanic që nga vitet 1980, duke përfshirë PH Nargeolet,” shkroi Harding.

Ekuipazhi prej pesë personash
Ekspedita e vitit 2023 ishte misioni i tretë vjetor i OceanGate për të vizituar anijembyturën e Titanikut, e cila u mbyt më 15 prill 1912, pasi u përplas me një ajsberg në udhëtimin e saj të parë nga Southampton, Angli, në qytetin e Nju Jorkut.

Mbytja e anijes oqeanike fatkeqe është eksploruar gjerësisht që kur u zbulua për herë të parë në 1985 rreth 650 km (404 milje) nga bregu lindor i Kanadasë.

OceanGate postoi për herë të fundit në Twitter për ekspeditën e këtij viti të Premten, duke thënë se kishte qenë “dy javë tepër të zënë”.

Disa ditë më parë, të mërkurën e javës së kaluar, ajo gjithashtu tha në Twitter se ekuipazhi i saj po mbështetej në rrjetin satelitor Starlink për të ofruar komunikime në mes të Oqeanit Atlantik.

“Pas ekspeditave të suksesshme në rrënojat në 2021 dhe 2022, OceanGate Expeditions do të vazhdojë të kthehet çdo vit për të dokumentuar më tej Titanikun dhe shkallën e tij të prishjes,” thotë kompania në faqen e saj të internetit.

Ekspedita OceanGate, e cila kushton 250,000 dollarë për person, fillon në St John’s, Newfoundland, përpara se të niset për në vendin e rrënojave, sipas faqes së internetit të kompanisë. Për të vizituar rrënojat, pasagjerët ngjiten brenda Titanit, një zhytës me pesë persona, të cilit i duhen rreth dy orë për të zbritur në Titanik.

Në një postim në Twitter të hënën pasdite, Roja Bregdetare e SHBA tha se po kërkonte për një zhytës 6 metra (21 këmbë) që ishte nisur nga një anije kërkimore kanadeze e njohur si Polar Prince.

“Ekuipazhi prej 5 personash u zhyt në ujë të dielën në mëngjes dhe ekuipazhi i Princit Polar humbi kontaktin me ta përafërsisht 1 orë e 45 minuta pas zhytjes së anijes”, tha ai.

‘Shumë e vështirë’
Chris Parry, një admiral i pensionuar i marinës nga Mbretëria e Bashkuar, tha për Sky News se kushtet e oqeanit rreth vendit ku shtrihet anija Titanik, do ta bëjnë kërkimin e vazhdueshëm “një operacion shumë të vështirë”.

“Natyra aktuale e shtratit të detit është shumë e valëzuar. Vetë Titaniku shtrihet në një llogore. Ka shumë mbeturina përreth. Kështu që përpjekja për të dalluar me sonar në veçanti dhe përpjekja për të synuar zonën ku dëshironi të kërkoni me një tjetër zhytës do të jetë vërtet shumë e vështirë, “tha Parry.

Gabriel Elizondo i Al Jazeera, duke raportuar nga Nju Jorku të hënën pasdite, tha se kërkimi po zhvillohet në një pjesë “tepër të largët” të Oqeanit Atlantik verior.

“Nuk ka asnjë fjalë fare për asnjë lloj gjendjeje për nëndetësen, apo njerëzit në bord, sepse i gjithë komunikimi me të ka humbur,” tha Elizondo.

“Ne e dimë se kjo nëndetëse është e vogël për standardet e nëndetëseve; është sa një kamion i madh. Ai transporton një maksimum prej pesë personash  që përfshin ekuipazhin.”/AlJazeera/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne