ArkivaMay 2017

Bota Opinion

Udhёtari i rrezikshёm komercial

DW Nё udhёtimin e tij tё parё jashtё vendit Presidenti i SHBA-sё Trump i shpёrfilli aleatёt nё Europё dhe lejoi autokratёt t’i servileshin. Kjo zgjon...

Bota

Shtohet niveli i varfërisë në Izrael

Në kohën kur qendra të ndryshme studimore dhe hulumtuese flasin për shtimin e nivelit të varfërisë në Izrael, kabineti qeveritar i regjimit sionist vazhdon...

Bota

Takimi i rëndësishëm Macron-Putin

Presidenti francez Emmanuel Macron ka pritur në Versajë homologun e tij rus, Vladimir Putin. Takimi i parë mes dy udhëheqësve, sipas gazetës “Le Monde” është...

Sociale

Përmirësimi i zemrave

Sipas teolgut Halil Avdulli  mediat duhet tu japin më shumë hapsirë teologëve dhe psikologëve për të trajtuar tema për problemet që kanë të bëjnë me psiqiken...

Opinion

Agjërimi me frymë dhe shpirt

Autor:Ibrahim Kalin Sot është fillimi i muajit të shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit myslimanët agjërojnë nga agimi deri në perëndim të diellit si një akt...

Bota

Sulmohet ISIS nga Rusia,120 të vrarë

Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar xhirimin në të cilin shihet sulmi i aviacionit rus në caqet e ISIS-it. Aviacioni rus ka shkatërruar 32 “pikapa” dhe ka...

Bota

Ramazani i kufizuar në Egjipt nga Qeveria

Mbi një miliard muslimanë në mbarë botën po përgatiten të agjërojnë muajin më të shenjtë të vitit, Ramazanin. Ndërkohë që shumë besimtarë kanë planifikuar që...