ArkivaSeptember 2017

Bota

Al-Bagdadi, gjallë apo vdekur?

Është gjallë apo ka vdekur? Militantët e Shtetit Islamik kanë publikuar një regjistrim audio të liderit të tyre, Abu Baker al-Bagdadi, i deklaruar disa herë i...

Rajoni

Milaim Zeka flet pas incidentit (VIDEO)

Deputeti Milaim Zeka dhe deputeti Frashër Krasniqi para pak çasteve patën përleshje fizike në një debat live në klan Kosova. Deputet Zeka thotë se Krasniqi nuk...

Opinion Shkence

Depozitimi i dritës

Autor: Erdal Simsek Luftërat me prokurë, rritja e dukshme e racizmit në Evropë, evoluimi i shpejtë i politikanëve gjermanë në nazizëm dhe luftërat e pafundme...

Opinion

Lufta për universitetin

/Jani Marka/ Ditët e fundit është kthyer në vëmendjen mediatike çështja universitare, fillimisht me debatet universitet publik/universitet privat, duke kulmuar...

Bota

Sistemi naftë-dollar është nën sulm

Nga Darius Shahtahmasebi Njëherë e një kohë, dollari amerikan mbështetej nga standardi i arit brenda një kornize të caktuarnga ajo që njihej si marrëveshja e...

Bota

Dorëzoni Gylenin të merrni Pastorin

ANKARA: Presidenti Turk Rexhep Tajip Erdogan i tha ditën e enjte Shteteve të Bashkuara se Turqia do të mund të lirojë nga burgu një pastor Amerikan nëse...

Bota

Zjarrvënie në një xhami në Suedi

Në qytetin Orenbro të Suedisë i është vënë zjarri një xhamie. Shefi i zjarrfikësve në qytetin Orenbro, Ulf Jacobsen bëri të ditur se për fikjen e zjarrit kanë...

Shqiperia

Kur bën humor policash dhe Lali Eri

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, e ka nisur ditën e sotme me këngën “me të bardha, me të bardha veshur-o”. Veliaj ka zgjedhur pikërisht këtë...

Opinion

Udhëpërshkrimi nga Haxhi II

Nga Faik Miftari (Pjesa e dytë) 22 gusht-ditë e marte Ishte dita e dytë e qëndrimit tonë në Meke, pas dy netëve të kaluar pothuajse pa gjumë, e shfrytëzova...

Bota

Palestina anëtarësohet në INTERPOL

“Kjo është një fitore e madhe për diplomacinë tonë, sepse siguron që puna e bërë prej lidershipit palestinez për ta vendosur Palestinën në një platformë...