A do i deradikalizoje Edi Rama muxhahedinet e Izraelit ne Shqipëri?

Ali Huseini

Sulmi qe Izraeli beri ndaj konsullatës së Republikës Islamike të Iranit në Siri perpara pak ditesh ishte akt i një shkelje flagrante të ligjeve ndërkombëtare. Izraeli tregoi edhe një herë se ai me arrogance shpërfill ligjet ndërkombëtare dhe nuk respekton asnjërën prej tyre. Izraeli fyen dhe tallet me të gjithë boten, dhe praktikisht asnjë vend në Perëndim nuk ka reaguar për këtë çështje. Pas negociatave të Republikës Islamike të Iranit me Kombet e Bashkuara dhe Këshillin e Sigurimit te OKB-se në lidhje me sulmin e Izraelit ndaj konsullatës iraniane, OKB nuk beri asgjë për të dënuar këtë veprim. Siç e dini, konsullata dhe ambasada e një vendi kudo në botë është pjesë e territorit të atij vendi dhe sulmi ndaj këtyre vendeve konsiderohet si sulm kundër atij vendi sipas ligjeve ndërkombëtare. Irani, i cili praktikisht nuk pa asnjë veprim nga organizatat ndërkombëtare, sipas nenit 51 të Kartës së Kombeve të Bashkuara, në një akt krejtësisht të ligjshëm kreu sulmin më të madh me raketa dhe drone ndaj Izraelit, sulm që nuk ishte parë kurrë në botë. Ky sulm i shkaktoi një goditje fatale Izraelit dhe megjithëse vende sikur Franca, Anglia, Jordania dhe Shtetet e Bashkuara u përpoqën të ofronin ndihmë mbrojtëse për të zmbrapsur raketat dhe dronët iraniane, Izraeli mori dëme të rënda në infrastrukture dhe imazhin e tij.

Shtetet e Bashkuara, të cilat deri vjet flisnin për opsione ushtarake në tryezë kunder Iranit, pasi panë sulmin me te fundem Iranian kane ndryshuar tone dhe thone se duhet te ulim tensionet mes Iranit dhe Izraelit. Amerikanet jane duke e lutur Izraelin që të mos ndërmarrë asnjë veprim kundër Iranit dhe në rast lufte me Iranin, SHAB deklarojne qe nuk do të marrë pjesë në këtë konflikt. Nëse e hedhim një vështrim më të afërt në këtë çështje, sipas nenit 51 të Kartës së Kombeve të Bashkuara, Irani ka të drejtë ligjore të mbrohet nga të gjitha kërcënimet, dhe këtu përfshihen edhe vendet armiqësore dhe grupet terroriste që kryejnë operacione kundër një vendi nga toka e një vend të tretë.

Dhe një nga grupet terroriste që ka ekzistuar në listën e FTO apo grupeve të huaja terroriste të Shteteve të Bashkuara deri në vitin 2012 është grupi terrorist i Mojahedin-e Khalq (MEK). Ky grup hyri në Shqipëri pas rënies së Sadam Huseinit në vitin 2016 dhe që atëherë ka kryer shumë akte terroriste kunder Iranit. Ne ditët e fundit, në nje intervistë te ambasadores izraelite në Tiranë, zonjës Galit Peleg, për agjencinë shqiptare të lajmeve Top Channel, Peleg pyetjes qe: “A është Shqipëria në rrezik pasi opozita iraniane (MEK) është pritur nga Shqipëria? Ne e dimë se ata sulmuan vendet tona të qeverisë. A është Shqipëria në rrezik?”

Ajo u përgjigj: “Siç thatë se Shqipëria është në rrezik. Shqipëria u sulmua teknologjikisht nga Irani. Shqipëria është objektivi i Iranit. Nëse do të lëshohen raketa, ato do të arrijnë këtu. Izraeli është i mbrojtur. Por nëse e humbim luftën, e cila është një luftë për komunitetin ndërkombëtar, Shqipëria është e rrezikuar.”

Deklarata e ambasadores Peleg në Tiranë, tregon qartë se cfare i ka bere Shqipëria vetes duke strehuar një grup terrorist, muxhahedinet ne vendin e saj. Siç u përmend më herët, sipas nenit 51 të Kartës së OKB-së, Irani ka te drejte sipas ligjit nderkombetar qe t’i përgjigjet çdo kërcënimi ndaj çdo vendi te botes, në mënyrë plotësisht ligjore, dhe nuk ka rëndësi se ku ndodhet ai vend në botë apo nëse është anëtar i NATO-s apo jo.

Duhet te kujtojme ketu qe vitin e kaluar, Republika Islamike e Iranit ka goditur grupeve terroriste prane Iranit, duke bombarduar ne Irak, Siri, Pakistan dhe Afganistan. Perpara nje muaji Irani shkatërroi një qendër trajnimi terrorist në Pakistan me një sulm raketash dhe dronesh. Keto fakte tregojne se Irani nuk bën shaka kur çështjet e tij të sigurisë kombetare jane ne rrezik. Irani thjeshte sulmom qofshin ketu edhe baza ushtarake amerikane dhe pa frikë.

Sulmi Iranian kunder Izraelit, Pakistanit, Sirise, Irakut dhe Afganistanit duhet te sherbeje si paralajmerim per regjimin e Edi Rames ne Shqiperi, nje regjim i cili me arrogance dhe idiotesi mban te strehuar ne vend nje organizate terroriste, MEK-un dhe qe ne vitin 2022 me urdher te MEK-ut dhe Izraelit prishi marredheniet diplomatike me Iranin.

Sipas deklarateve te zyrtarëve ushtarakë iranianë, duket se Irani tanime ka braktisur kohen e durimit strategjik dhe është i gatshëm të përballet me çdo kërcënim apo akt terrorist në selitë e terroristëve në vende të ndryshme te botes. Irani i ka kerkuar ne vazhdimesi regjimit te Edi Rames që t’i japë fund aktivitetit muxhahedin ne vend, duke rrezuar muret e Kampit Ashraf 3 në Manze dhe detyruar Maryam Rajavin qe ti leje anetaret e MEK-ut te lire qe te jetojnë si qytetarë te lire ne mesin e shqiptarëve. Iranianet kerkojne qe Shqiperia ti japi fund burgut te iranianeve ne kampin e Manzes dhe te mos lejohen qe iranianet e Shqiperise te perdoren nga Maryam Rajavi dhe komanda muxhahedine si kamikaze per te kryer akte terroriste në Iran.

Por regjimi i Edi Rames ne Shqiperi vazhdon qe te refuzoje qe te deradikaloje MEK-un dhe me kete rast e vendos Shqiperine ne konflikt te drejte per drejte me nje Iran te egersuar i cili tanime po kalon ne offensive kunder armiqve te tij. Përvoja dhe dokumentet e luftës në Ukrainë kanë treguar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës miqte e tyre i lene ne balte shume kollaj. A e kupton Edi Rama kete fakt apo i duket vetja sikur Vladimir Zelenski ne vitin 2022 kur mendonte qe Perendimi do qendroj pas tij?

Nen regjimin e Edi Rames, Shqiperia i ka shitur sovranitetin e saj kombetar armates muxhahedine te Maryam Rajavit dhe fale aktivitetit muxhahedin Shqiperia i ka dhjere punet me Iranin, pa i rene Irani aspak ne qafe.

Duke ia dorëzuar vendin e tij muxhahedineve te cilet kane vrare me se 17,000 iranianë, duke debuar diplomatët iranianë dhe mbylljen e ambasadës pa asnjë provë, dhe duke mbledhur të gjitha grupet anti-iraniane në Shqipëri, Edi Rama, sikur Don Kishoti i ka shpallur luftë Republikës Islamike të Iranit.

Por ndryshimi i sjelljes se Iranit ne lidhje me Perendimin kur Irani bombardoi selinë më të madhe të SHBA-së në Irak, Ain al-Assad, pas vrasjes se gjeneral Kasem Sulejmanit dhe pas bombardimit te Izraelit, Iranit tregon qe ka ndryshuar taktike.  Boshti i Rezistences qe Irani ka ndertuar me Hezbollahun ne Liban, Houthit ne Jemen, milicite islamike ne Siri dhe Iran, e kane kthyer Iranin ne nje fuqi te rendesishme ne Mesdhe dhe Gjirin Persik.

Regjimi i Edi Rames duhet ta dije qe vrasja e shkencëtarëve bërthamorë të Iranit eshte rezultat i bashkëpunimit të muxhahedineve te Manzes me Mosad-in e Izraelit. Shqipëria, nga një vend me njerëz paqësorë dhe mik historik i shqiptareve, falë idiotesise se Edi Rames dhe pazareve te Olsi Rames me mafien izraelite te Call Centerave qe vjedhin qytetaret evropiane dhe lobit te familjes Rothchild, është kthyer në selinë e nje organizate te tmerrshme terroriste e cila mban ne barakat e saj ne Manze mbi 2500 ushtare terroriste kunder Iranit.

A do i deradikalizoje Edi Rama muxhahedinet dhe shkaterroj kampin e tyre paraushtarak ne Shqiperi, tani qe situate po kthehet e nxehte ne Lindjen e Mesme, apo do vazhdoje qe te luaj Don Kishotin per nje lufte e cila nuk i takon Shqiperise, por i takon Izraelit dhe Zionizmit nderkombetar ne betejen e tij 100 vjecare kunder Islamit?

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne